Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Regulátor ľutuje situáciu a apeluje na odberateľov kvôli ističom

Zatiaľ čo hráči na trhu netrpezlivo očakávajú publikovanie novej cenovej vyhlášky a mnohí nevedia, ako sa bude ďalej postupovať vo vzájomných pomeroch a ako sa budú nastavovať vzťahy s koncovými odberateľmi, regulačný úrad pripomína úlohy pri optimalizácii rezervovanej kapacity.

„Na začiatku tohto chaosu bola skupina odberateľov s predimenzovanými ističmi, ktoré nezodpovedali ich odberu, vďaka čomu im fixné poplatky značne stúpli,“ uviedol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Doplnil, že tí odberatelia, ktorí mali ističe optimalizované, ušetrili podľa starej aj novej vyhlášky.

Úrad aj v súčasnej situácii, kedy sa vyhláška nastavuje podľa parametrov z roku 2016, apeluje na všetkých odberateľov, aby sa viac zaujímali o podmienky, za akých odoberajú elektrinu od svojich dodávateľov. Dôležité je, aby si rezervovanú kapacitu vyjadrenú veľkosťou amperickej hodnoty ističa dali do súladu so svojím reálnym odberom. Tento problém totiž budú musieť v budúcnosti tak či onak riešiť a po jednorazovej investícii môžu výrazne ušetriť.

Je to zároveň výzva pre obce a mestá, či sociálne zariadenia, ktoré sa dlhodobo snažia rôznymi spôsobmi znížiť spotrebu elektriny, aby optimalizáciou rezervovanej kapacity ušetrili skutočne výrazne. Niektoré obce, ktoré napríklad investovali do úsporného LED osvetlenia, si hodnotu svojej maximálnej rezervovanej kapacity ponechali na pôvodnej úrovni.

„Úrad preto odporúča odberateľom, aby kontaktovali svojho dodávateľa a snažili sa s ním na optimalizácii rezervovanej kapacity dohodnúť,“ dodal ÚRSO s tým, že v prípade, ak nebude reagovať, nech sa obrátia s podnetom na úrad, ktorý zasiahne.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.