Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Joze Holjenčík (wide)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk / Michal Jesenič
17. septembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Regulačný zápas sa prehlbuje (Miškov versus Holjenčík)

Pondelok – 13.09.2010

Slovensko:

Premiérka Iveta Radičová sa ospravedlnila rakúskemu kancelárovi v súvislosti s nedostatočnou komunikáciou Slovenska pri rozhodovaní o dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Viedeň je dlhodobo proti dokončeniu tretieho a štvrtého bloku elektrárne. Exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek označil konanie premiérky za „servilnosť”. (viac informácií)

Minister hospodárstva Juraj Miškov tvrdí, že predseda Rady pre reguláciu Jozef Holjenčík zneužíva súčasnú situáciu a vedome blokuje vymenovanie nového šéfa regulačného úradu (ÚRSO).

Európska únia:

Litva hľadá strategického investora pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v meste Visaginas. Dodávateľa vyberie vláda do konca tohto roku. Opatrením sa má znížiť energetická závislosť na Ruskej federácii, ktorá eskalovala po vyradení elektrárne Ignalina v decembri 2009. V súčasnosti Litva dováža až 50 % elektrickej energie. (viac informácií)

Svet:

Kuvajt sa bude v budúcnosti poliehať na jadrovú energiu. Do roku 2022 postaví štyri jadrové reaktory, každý s inštalovaným výkonom 1.000 MW. (viac informácií)

V azerbajdžanskom Baku sa rokovalo o detailoch plynovodného prepojenia AGRI. Zúčastnili sa ho najvyšší predstavitelia Azerbajdžanu, Gruzínska a Rumunska. (viac informácií)

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpovedá, že svetový dopyt po energiách do roku 2030 narastie zhruba o 40 %. Problém pre mnohé krajiny predstavuje nedostatok elektrární (najmä Čína) ako aj potreba modernizácie elektrických prenosových sietí (napr. USA). (viac informácií)

Ťažobný koncern BP oznámil, že za škody po výbuchu ropnej plošiny v Mexickom zálive možno zaplatí menej než 20 mld. amerických dolárov. (viac informácií)

Utorok – 14.09.2010

Slovensko:

Predseda Rady pre reguláciu Jozef Holjenčík reagoval na tlačovom brífingu na obvinenia ministra hospodárstva Juraja Miškova. Ten tvrdil, že Rada od mája 2007 nepredložila vláde návrh na posty predsedu a podpredsedu ÚRSO. Pokiaľ predseda regulačného úradu nie je zvolený, dočasne vykonáva jeho funkciu šéf Rady pre reguláciu. Podľa slov Miškova je tento stav nezákonný a Holjenčík vedome zneužíva túto situáciu. Predseda Rady pre reguláciu sa ohradil, že návrh na personálne obsadenie ÚRSO Rada odovzdala už júni 2007, len krátko po svojom menovaní. (viac informácií)

Európska únia:

Ukrajinský prezident sa pri stretnutí s predsedom Európskej komisie v Bruseli zaviazal k stabilite dodávok plynu do EÚ cez územie Ukrajiny. Podľa Viktora Janukoviča sa plynová kríza z januára 2009 už viac nebude opakovať. (viac informácií)

Svet:

Organizácia krajín vyvážajúcich ropy (OPEC) oslávila 50 rokov svojej existencie. (viac informácií)

Ruský ropný gigant Lukoil s najväčšou pravdepodobnosťou získa daňové úľavy na ťažbu Kaspickej ropy. Vládna pomoc bude mať podobu zníženej dane na export z ropného pola Juri Korchagin. Opatrením chce vládny kabinet podporiť ropnú produkciu v regióne. (viac informácií)

Prístup k energii nemá v súčasnosti zhruba štvrtina až tretina obyvateľov planéty. O energetických problémoch sveta sa hovorilo na Svetovej energetickej konferencii v kanadskom Montreale. (viac informácií)

Streda – 15.09.2010

Slovensko:

Koaličná rada zamietla návrh ministra hospodárstva na zrušenie Rady pre reguláciu. Podľa premiérky Ivety Radičovej by takýto krok nebol v súlade s programovým vyhlásením vlády. (viac informácií)

Európska únia:

Česká vláda schválila návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Ak by prešiel parlamentom, počnúc rokom 2011 sa skončí finančná podpora solárnym elektrárňam, ktoré stoja na poliach a lúkach. Návrh zákona sa nedotkne solárnych panelov na strechách budov. Podľa ministra priemyslu a obchodu Martina Kocoureka sa týmto spôsobom podarí odradiť investorov od pripojenia zhruba 700 MW do siete. (viac informácií)

Dánska spoločnosť Vestas postaví v Poľsku 29 turbín s celkovým inštalovaným výkonom 58 MW. (viac informácií)

Španielska energetická spoločnosť Iberdola plánuje preinvestovať do rozvoja OZE vo Veľkej Británii takmer 5 mld. eur v priebehu dvoch rokov. (viac informácií)

Svet:

Ropa z Iraku sa môže stať Riešením rastúceho svetového dopytu po rope sa môže stať Irak. Podľa irackého ministra ropného priemyslu je v záujme krajiny spolupracovať s OPEC-om na udržaní stabilných cien ropy na svetových trhoch. (viac informácií)

Britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell uvažuje investovať 1 mld. amerických dolárov do ťažby zemného plynu v Číne. Definitívne sa osude investície rozhodne na základe výsledkov geologických prieskumov. (viac informácií)

Po výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v apríli 2010 sa v USA sprísnili podmienky aj na udeľovanie licencií na ťažbu ropy v plytkých vodách. Americké firmy musia reagovať na situáciu prepúšťaním svojich zamestnancov. (viac informácií)

Štvrtok – 16.09.2010

Slovensko:

V Hornonitrianskych baniach Prievidza úspešne testovali technológiu splyňovania uhlia. V budúcnosti bude možné touto formou získavať energie z tých zásob uhlia, ktoré nemožno vyťažiť konvenčnými metódami. V hornonitrianskom ložisku ide až o 50 až 80 mil. ton uhlia. Na pokusnom splyňovaní uhlia sa podielali odborníci z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií technickej univerzity v Košiciach. (viac informácií)

Európska únia:

Česká polícia vypočúvala českého expremiéra Miloša Zemana v súvislosti s privatizáciou spoločnosti Mostecká uholná spred desiatich rokov. Podľa neho vláda vtedy predala iba menšinový podiel spoločnosti, väčšia časť privatizácie prebehla počas vlády Václava Klausa. Okrem Zemana sa vypočúvania zúčastnili aj bývalý minister práce a sociálnych vecí Vladimír Špidla, či exminister školstva Eduard Zeman. (viac informácií)

Európska únia pomôže pri zlepšení prístupu obyvateľov Afriky k elektrine. K dohode došlo na konferencii Energetického partnerstva Afrika-EÚ (Africa – EU Energy Partnership). Program si do roku 2020 kladie za cieľ poskytnúť 100 miliónom Afričanom prístup k elektrine z obnoviteľných zdrojov, zdvojnásobiť medzištátne elektrické prepojenia a intenzívnejšie využívanie zemného plynu v Afrike. Investície presiahnu 5 mil. eur. (viac informácií)

Národné akčné plány EÚ pre podporu OZE sú neefektívne, tvrdí to expertná štúdia spoločnosti McKinsey. Podľa štúdie sa podieľajú na predražovaní elektrickej energie. Do roku 2050 takto členské krajiny EÚ spoločne prerobia asi 2 mld. eur. (viac informácií)

EÚ musí strojnásobiť úsilie o efektívne využívanie energetických zdrojov, ak chce splniť stanovené ciele, tvrdí štúdia vypracovaná na objednávku Európskej klimatickej nadácie. Pri efektívnejšom využívaní energií v Európe by sa mohlo do roku 2020 ušetriť 78 mld. eur. (viac informácií)

Nedávne predĺženie životnosti jadrových elektrární v Nemecku predstavuje šancu pre Českú republiku, jej firmy i odborníkov z jadrového sektora. Myslí si to prezident Zväzu priemyslu ČR. (viac informácií)

V Maďarsku plánujú do konca roku zatvoriť poslednú baňu v meste Oroszlany, kde sa ťaží uhlie na výrobu elektriny. Koncom roka 2010 sa tiež začne s vyraďovaním poslednej uhoľnej elektrárne Vertesi. Rozhodnutie je dôsledkom mixu hospodárskej recesie, nariadením EÚ a nehospodárnosti prevádzky uhoľných baní. (viac informácií)

Nemecký koncern RWE nakoniec nepostaví v Poľsku elektráreň na spaľovanie uhlia. Dôvodom tohto rozhodnutia je ekonomická nerentabilnosť celého projektu. Elektráreň mala pôvodne mať inštalovaný výkon 800 MW. (viac informácií)

Svet:

Podľa maďarského premiéra Viktora Orbána sa vybudovanie plynárenského prepojenia AGRI určite nepodarí v priebehu 4 alebo 5 rokov. (viac informácií)

Piatok – 17.09.2010

Európska únia:

Bývalý český premiér Mirek Topolánek sa možno stane šéfom energetickej agentúry OECD. O jeho nominácii rokovali v Bruseli komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger a predseda vlády Českej republiky Petr Nečas. (viac informácií)

Česká energetická spoločnosť ČEZ preveruje všetkých troch záujemcov o dostavbu Jadrovej elektrárne v Temelíne. Sú nimi Atomstrojexport, Areva a Westinghouse. Rozhodnutie o dodávateľovi by malo padnúť do začiatku roku 2012. (viac informácií)

Šéf maďarskej ropno-plynárenskej spoločnosti MOL Zsolt Hernádi odstúpi z funkcie. Stať sa tak má koncom septembra, najneskôr začiatkom októbra 2010.

Svet:

Najväčší ruský producent ropy Rosnefť uvažuje nad investovaním v Iraku. Informáciu potvrdil novozvolený prezident spoločnosti Eduard Khudainatov.

Alžírsko zintenzívni snahu v hľadaní ďalších energetických zdrojov. Zameria sa predovšetkým na ložiská nekonvenčného bridlicového plynu. Do roku 2022 sa má tiež v krajine postaviť jadrová elektráreň. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.