Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie radiator dodavky tepla
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, pixabay.com
8. októbra 2021 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Regulačný úrad sľubuje počas zimy bezproblémovú dodávku tepla

Pre kritickú situáciu na trhoch s energiami upravuje pre teplárenské spoločnosti korekčný koeficient. „Pristúpili sme k tomuto kroku, aby sme zabezpečili pre slovenské domácnosti bezpečnú a nepretržitú dodávku tepla počas celej blížiacej sa vykurovacej sezóny,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Nepriaznivý vývoj cien

ÚRSO s ohľadom na mimoriadne nepriaznivý vývoj cien zemného plynu na burze EEX (European Energy Exchange) v roku 2021 analyzoval situáciu so zabezpečením zemného plynu teplárenskými spoločnosťami na rok 2022 za účelom posúdenia vplyvu nákupných cien zemného plynu na regulované ceny tepla.

Z výsledkov analýzy vyplýva, že viaceré teplárenské spoločnosti na Slovensku boli dramatickým vývojom na trhu so zemným plynom mimoriadne zaskočené a nestihli si zemný plyn určený na výrobu tepla v roku 2022 nakúpiť v čase, kedy cena plynu bola priaznivejšia. Vznikli tak oprávnené obavy o dostupnosť plynu určeného na vykurovanie slovenských domácností počas blížiacej sa vykurovacej sezóny,“ dodal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Nepriaznivý trend

Regulačný úrad preto na základe analýzy vyžiadaných informácií od dodávateľov tepla a s ohľadom na pretrvávajúci nepriaznivý trend vo vývoji cien plynu zverejňuje korekčný koeficient kp v hodnote 1,8924.

Úrad zdôrazňuje, že k tomuto kroku pristúpil, aby zabezpečil pre slovenské domácnosti bezpečnú a nepretržitú dodávku tepla počas celej blížiacej sa vykurovacej sezóny.

V záujme zabezpečenia plynulých dodávok tepla pre konečných spotrebiteľov úrad odporúča výrobcom tepla využiť všetky alternatívne možnosti pri nákupe plynu, napríklad dlhodobé kontrakty,“ konštatoval Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.