Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Richard sulik andrej juris urso youtube.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Reprofoto: www.youtube.com
23. marca 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Regulačný úrad pripravuje sandbox, má uľahčiť implementáciu energetických inovácií

Pôjde o virtuálny priestor, kde môžu výrobcovia, dodávatelia a distribútori energií a vody testovať v rámci pilotných projektov nové technológie, trhové mechanizmy a nové služby pre spotrebiteľov.

Podľa predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa, sandbox má vytvoriť regulačný rámec pre testovanie inovatívnych konceptov a technológií, ktoré prinášajú hodnotu pre koncových spotrebiteľov energií a vody.

Predstavte si napríklad situáciu občanov žijúcich niekde v odľahlejšej lokalite. Žijú v krásnom prostredí, ale ich domy sú tak vzdialené od najbližšej trafostanice, že mávajú nežiaduce výpadky elektriny. Distribútor elektriny by pritom mohol mať pre nich riešenie – odberateľom by do domov namontoval špeciálne batérie, ktoré by ich problém s výpadkami elektriny mohli vyriešiť. Lenže, pre distribútora aj odberateľa ide zatiaľ iba o nápad, o novú vec, na ktorú si možno len tak netrúfajú. A tu je práve priestor pre regulačný sandbox, v ktorom si môžu nápad odskúšať,“ vysvetlil úlohu regulačného sandboxu v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Juris.

Inovácie a ich testovanie

V súčasnosti nie je jednoduché, aby regulátor uznal energetickým firmám náklady na inovácie a testovanie nových technológií či riešení.

Regulácia má totiž jasne stanovené pravidlá a vzorce, ktoré prísne sledujú oprávnenosť nákladov a primeranosť zisku firiem na jasne definované služby, či už je to prenos, alebo distribúcia a dodávka energií a vody.

Výsledkom sandboxu by však podľa šéfa regulačného úradu mohlo byť napríklad riešenie, že ÚRSO umožní distribučke dať si inštaláciu batérií do nákladov a odberateľ dostane legislatívnu možnosť takúto batériu využívať. A toto riešenie by zároveň bolo k dispozícii pre celé Slovensko.

Podpora firiem

Regulačný sandbox by mal podporiť firmy, aby sa inovácií v energetike nebáli. Ide totiž o nové, neotestované projekty, nie je jasný pomer nákladov a prínosov. Po ich nasadení v praxi sa môžu nakoniec ukázať ako nezaujímavé pre spotrebiteľov.

Tým pádom aj regulované subjekty idú radšej na istotu, minimalizujú riziko a poskytujú služby a produkty, ktoré regulácia vo svojich vzorcoch pokrýva,“ podotkol Juris.

Legislatívna podoba

Regulačný sandbox, ktorého legislatívna podoba by mala byť už onedlho v pripomienkovom konaní, bude v pilotnej fáze určený najmä regulovaným subjektom a ich partnerom, s ktorými rozvíjajú nové riešenia.

O regulačnom sandboxe sa bude predseda ÚRSO Andrej Juris rozprávať s odborníkmi na tretej online konferencii SmartNRGforum už 25. marca.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.