Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
15. mája 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Regulačný úrad pokračuje v kontrole cenníkov dodávateľov energií

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pokračuje v preverovaní cenníkov na trhu dodávky elektriny a plynu pre regulovaných aj neregulovaných odberateľov. Úrad oslovil dodávateľov elektriny a plynu s požiadavkou na predloženie podrobných údajov o objemoch, nákladoch a cenníkoch. Ako informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, po vyhodnotení predložených údajov úrad zváži ďalšie kroky, či už v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny pre zraniteľných odberateľov, ale aj v možnom využití sankčných mechanizmov.

Regulačný úrad zaslal žiadosť o poskytnutie údajov najväčším dodávateľom elektriny v SR, ktorí majú vo svojom portfóliu odberateľov zo všetkých skupín zraniteľných odberateľov, ako aj neregulovaných odberateľov s celoslovenskou pôsobnosťou. Sumárny trhový podiel oslovených dodávateľov elektriny je viac ako 83 %.

Podľa predsedu ÚRSO Andreja Jurisa, zámerom zberu údajov je okrem iného získať prehľad o presnom počte zraniteľných odberateľov, neregulovaných odberateľov a s nimi spojenou spotrebou. „Chceme tiež získať podrobný obraz o príjmoch a nákladoch za dodávku elektriny ako aj aplikovaných cenníkoch pre jednotlivé skupiny ich zazmluvnených odberateľov v definovaných časových obdobiach aj vzhľadom na vývoj cien energií na veľkoobchodných trhoch,“ dodal Juris.

Po vyhodnotení predložených údajov úrad zváži ďalšie kroky. „Predložené údaje môžu mať rozhodujúci vplyv na výkon prebiehajúcej krízovej regulácie a spôsob výpočtu kompenzácii v podporných schémach v gescii Ministerstva hospodárstva SR, s možnými dopadmi aj na štátny rozpočet SR,“ konštatoval Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.