Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Serious young woman look at laptop screen busy managing household finances expenditures paying bills online. Pensive millennial female take care of budget count expenses, make payment on computer.
Foto: ilustračné, GettyImages
17. októbra 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Regulačný úrad má k budúcoročným cenám energií dobré správy, konečné ceny však závisia od budúcej vlády

Regulované ceny elektriny a plynu pre domácnosti a ďalších regulovaných odberateľov by mali v budúcom roku oproti tomuto roku klesnúť. Na základe dostupných údajov to odhaduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Pokles trhových cien energií sa tak premietne aj v regulovaných cenách stanovených úradom. Regulačný úrad zároveň upozorňuje, že v súčasnosti odberatelia platia za energie cenové stropy prijaté vládou, a preto budú finálne dopady na domácnosti a ďalších odberateľov energií závisieť od implementácie obdobných vládnych opatrení aj na rok 2024.

Okrem dodávky lacnej elektriny zo Slovenských elektrární pre domácnosti na rok 2024, kde v súčasnosti chýba vydanie rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme pre dodávateľov elektriny, nie sú úradu známe žiadne ďalšie podrobnosti o pripravovaných vládnych opatreniach na ochranu odberateľov energií na rok 2024,“ upozornil regulačný úrad.

Referenčné ceny

V zmysle platnej legislatívy sa indexové obdobie pre stanovenie referenčnej ceny komodity, či už plynu alebo elektriny, ukončilo na konci septembra. Úrad aktuálne spracúva prepočty, ako bude vyzerať maximálna regulovaná cena za dodávku elektriny a plynu na rok 2024, pre domácnosti ako aj iných regulovaných odberateľov.

Úrad predbežne odhaduje, že regulované ceny elektriny a plynu stanovené úradom pre domácnosti by mali v roku 2024 klesnúť, reflektujúc pokles nákladov na nákup elektriny a plynu na komoditných trhoch.

Presné údaje budú známe po ukončení cenových konaní v závere tohoto roka. Úrad zároveň upozorňuje, že ide o prizmu regulovaných cien stanovených úradom. Avšak domácnosti a ďalší odberatelia energií platia v súčasnosti ceny energií, ktoré sú výsledkom cenových stropov a kompenzácií prijatých vládou,“ uviedol úrad.

Pokles trhových cien

V cenových konaniach na rok 2024 zohľadníme pokles trhových cien energií, budeme prísne posudzovať oprávnenosť nákladov energetických firiem a využijeme všetky naše regulačné a legislatívne nástroje, aby sme pre ľudí zabezpečili čo možno najnižšie regulované ceny energií, samozrejme, pri zachovaní oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov,“ povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Upozorňuje na to, že ani v tomto roku sa pre domácnosti neuplatnili regulované ceny stanovené regulačným úradom, ale aplikovali sa cenové stropy, ktoré stanovila vláda svojimi rozhodnutiami.

Koncové ceny energií tak boli v praxi zafixované zhruba na úrovni roka 2022. Úrad preto už od júla upozorňuje, že výsledný efekt na peňaženky odberateľov v roku 2024 bude závisieť v prvom rade od toho, s akými opatreniami príde vláda.

Vydanie rozhodnutia ministerstva

Úrad v tejto súvislosti upozorňuje, že pre praktickú implementáciu zmluvy o dodávke lacnej elektriny so Slovenskými elektrárňami, a.s. na rok 2024 stále chýba vydanie rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ), ktoré by uložilo povinnosť dodávateľom, aby zohľadnili túto cenu vo svojich cenových návrhoch.

Zároveň úrad neeviduje žiadne konkrétne návrhy rezortu hospodárstva v oblasti zastropovania cien plynu alebo tepla pre ochranu odberateľov plynu alebo tepla, či už domácností alebo firiem a inštitúcií.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.