Regulácia ohrozuje investície do teplárenstva
Foto: energia.sk/Michal Jesenič
Predsedom predstavenstva skupiny STEFE ste sa stali len v tomto roku. Aké je vaše profesionálne pozadie?
Začínal som na oddelení kontrolingu v spoločnosti Energie Graz v Rakúsku. Bola to pre mňa vynikajúca skúsenosť. Firma je dcérskou spoločnosťou Energie Steiermark. Pokrýva zemný plyn, elektrinu, centrálne zásobovanie teplom (CZT) a takisto aj osvetlenie. Veľa som sa v tom čase naučil o energetike.
Počas tohto obdobia som pôsobil ako vedúci dvoch projektov. Jeden bol organizačný, druhý sa týkal rozširovania centrálneho vykurovania v meste Graz. Išlo o môj prvý hlbší vstup do problematiky CZT.
Pre lepšiu predstavu, systém CZT funguje v Rakúsku inak ako na Slovensku. U vás je oveľa väčšia tradícia. V Grazi je pripojených do CZT iba 25 % odberateľov, väčšiu časť mesta tvoria rodinné domy mimo centra. Vďaka našej aktivite sa ich počet v priebehu niekoľkých rokov zvýšil na 35 % a naďalej sa zvyšuje. Potenciál pre ďalší rozvoj tam teda bol veľký. Išlo o zaujímavú výzvu. Pamätám sa, ako sme na stôl rozprestreli mapu a rozmýšľali nad tým, kde všade by sme chceli rozšíriť centrálne kúrenie. Zásadné pre nás bolo, aby rozširovanie bolo ekonomicky výhodné a čo je dôležitejšie, aby sme odberateľom poskytli maximálne služby.
Neskôr som prešiel do Energie Steiermark a v apríli 2011 som sa dostal na Slovensko.
So slovenským teplárenstvom teda máte trojročnú skúsenosť. Považujete teplárenské prostredie na Slovensku za štandardné?
Ako som už spomínal, CZT má na Slovensku veľkú tradíciu. Skupina STEFE hneď po svojom vstupe na Slovensko v roku 1995 začala modernizovať relatívne staré systémy na úroveň nových technológií. V posledných rokoch sme sa v procese modernizácie sústredili na distribučnú sieť, ktorá je už dnes v dobrom stave. Momentálne sa orientujeme skôr na oblasť výroby tepla, predovšetkým v súvislosti s využitím obnoviteľných zdrojov energie, najmä biomasy.
Aké sú vaše vízie ďalšieho rozvoja spoločnosti?
Ako platí aj v mnohých iných veciach v živote, vo všetkom je dôležité mať správny mix. Týka sa to jednak energetických surovín v oblasti výroby tepla, ako aj rastu samotného podniku. Človek potrebuje istú mieru trpezlivosti. Budem sa snažiť, aby naša firma rástla a rozširovala sa. Do nášho portfólia chceme získať nové mestá a spoločnosti.
Spoločnosť STEFE však nikdy nebola agresívnym hráčom na energetickom trhu a chceme, aby to tak aj zostalo. Našim zákazníkom chceme ponúknuť hodnotný produkt za férovú cenu. Taká je naša firemná kultúra. Nechceme robiť nákladné investície, ktoré potom premietneme do vysokých cien pre našich zákazníkov.
Súčasná energetika prechádza veľkými zmenami. Za posledné tri roky sa výrazne zmenili ceny zemného plynu a elektriny. Veľké investície, ktoré sme mali možnosť vidieť na Slovensku alebo v Rakúsku, sa v súčasnosti ukazujú ako veľmi neekonomické. Dobrým príkladom zo slovenského prostredia je zakonzervovanie paroplynového cyklu v Malženiciach. No podobné príklady by sme našli aj v Rakúsku.
Myslím si však, že zmeny na energetickom trhu sa viac týkajú trhu s elektrinou než trhu s plynom. Doma v Štajersku sa pomerne veľa zaoberáme tým, ako bude vyzerať energetický trh v budúcnosti. Verím, že našich zákazníkov si získame novými energetickými službami.
Môžete byť konkrétnejší?
Chceme sa viac orientovať na zákazníka. Vnímanie dnešného spotrebiteľa je také, že elektrina prichádza zo zástrčky a teplo z radiátora. Spotrebiteľ k nim nemá vyvinutý žiadny emocionálny vzťah, čo je celkom pochopiteľné. Zákazník má celý rad potrieb. My ich chceme identifikovať a pomôcť mu s nimi.
Ako príklad uvediem špeciálne okenné kľučky Klimagrif, ktoré aktuálne testujeme. Zákazník vďaka nim môže predísť vzniku plesní v novo zateplených domoch. Jedná sa o „inteligentné snímače“, ktoré vyhodnocujú teplotu a vlhkosť vzduchu v dome, alebo v byte. Zákazníka upozornia, kedy je potrebné vyvetrať, ako aj na vhodnú dĺžku vetrania tak, aby boli dosiahnuté optimálne hodnoty a maximálna úspora tepla. Chceme, aby náš zákazník vedel, že existuje spôsob ako sa jednoducho vyhnúť plesniam a takýto produkt mu ponúknuť.
Na čo sa chcete zamerať oblasti energetického poradenstva?
Našim cieľom je vychovať odborníkov, ktorí poskytnú našim zákazníkom komplexné energetické poradenstvo. V Rakúsku sa tento produkt označuje ako „e-check“. V praxi to vyzerá tak, že vyškolený odborník príde do vášho domu a dôkladne preverí všetko od pivnice až po strechu. Skontroluje elektrické spotrebiče, okná na streche a v budúcnosti možno aj váš elektromobil a navrhne technické a ekonomické opatrenia. Elektromobilite sa v Rakúsku intenzívne venujeme. Čoskoro bude určite veľkou témou aj u vás.
Kompletná energetická prehliadka v Rakúsku je spoplatnená. Dôležité z pohľadu zákazníka ale je, že počiatočná investícia sa mu vráti a v konečnom dôsledku mu prinesie ďalšie úspory.
Vzdelávať našich zákazníkov v oblasti energetickej efektívnosti považujeme za dôležité. Centrálne vykurovanie poskytujeme v 13 mestách. Našich zákazníkov poznáme, sú nimi správcovské firmy, bytové družstvá alebo mestá. Aj tu existujú možnosti podpory. V dvoch našich mestách v súčasnosti meníme okná na školách. Tieto aktivity sa financujú z energetických úspor. Výmenou okien sa snažíme podporiť našich partnerov.
Momentálne intenzívne premýšľame nad témou osvetlenia ulíc alebo miest. V rámci koncernu máme know-how v problematike osvetlenia prostredníctvom LED technológie. Oproti klasickým svetelným zdrojom má len dvadsatinu spotreby a vydrží desaťkrát viac. V rakúskych mestách prinieslo zavádzanie LED technológie obrovské úspory. Podobným smerom sa chystáme ísť aj na Slovensku.
Koniec roka je zvyčajne čas na bilancovanie. Aký bol tento rok z pohľadu skupiny STEFE na Slovensku?
Rok 2013 veľmi negatívne ovplyvnil návrh vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pre nás to znamenalo veľký šok. Ide o zásadnú zmenu v celom systéme. Ak ste doteraz investovali do zvyšovania energetickej efektívnosti, mali ste z toho aj ekonomický prínos a tým aj zdroje na ďalšie investície. Tento prístup sa v dôsledku novej vyhlášky značne eliminoval. Našou stratégiou bolo vždy správať sa vysoko efektívne. Nová regulácia tak pre nás celkom prirodzene nie je dobrou správou na roky 2014 až 2016.
Ohrozuje vyhláška o cenách tepla investície do teplárenstva?
Presne tak. Od roku 2014 do roku 2016 už dodávateľ energie nezískava mimoriadne finančné zdroje za to, ako efektívne pracuje jeho distribučná sústava. V roku 2016 sa možno legislatíva zmení. Tomu, samozrejme, môžeme, aj nemusíme veriť. Z môjho pohľadu bolo veľmi negatívnym posolstvom, že v polovici regulačného obdobia zmenil ÚRSO pravidlá. Viete si predstaviť situáciu, že v polovici futbalového zápasu by rozhodca zmenil pravidlá hry? Časy veľkých investícií sú už za nami. Nepovažujeme to za férové a dúfame, že sa z toho nestane bežná prax do budúcnosti. Ja osobne viem pochopiť zmenu pravidiel v prípade, že je to naozaj potrebné. No tieto riešenia zákazníkovi nič neprinesú a nás to veľa stojí. Žiadnych veľkých víťazov tu preto nevidím.
Rok 2013 bol pre skupinu STEFE relatívne dobrým rokom a to aj napriek tomu, že hospodársky výsledok bol o niečo horší ako v minulosti. Na druhej strane viedli sme si lepšie ako predpovedali naše vlastné prognózy.
V STEFE máme veľa nápadov, zostávame preto optimisti. Pozitívom tohto roka boli relatívne nízke ceny zemného plynu a úrokové sadzby. To sa pozitívne odrazilo v cenách tepla nielen u nás, ale aj na celom Slovensku.
Ceny energií sú na Slovensku vždy horúcou témou. Aké ceny tepla môžu očakávať zákazníci STEFE v budúcom roku?
Ceny tepla očakávame na stabilnej úrovni. Videl som cenové návrhy, ktoré sa predložili ÚRSO na schválenie. Podľa všetkého zostaneme na úrovni tohtoročných cien. V niektorých našich mestách by dokonca mohla byť nižšia variabilná cena ako vlani.
Ktoré faktory prispeli k tomu, že ceny tepla sa nebudú meniť?
V našich spoločnostiach sú to tri najdôležitejšie vstupy, a to nákupné ceny energií, výška úrokových sadzieb a efektívnejšia výroba a dodávka tepla. Čo sa týka nákupnej ceny, máme tri zdroje – biomasu, zemný plyn a nákup tepla od tretích strán, v našom prípade ide o štátom riadené teplárne v Martine a vo Zvolene. Ceny tepla v týchto mestách preto môžeme ovplyvňovať len do malej miery. V ostatných našich mestách sa nám podarilo stabilizovať cenu tepla vyváženým palivovým mixom.
Podľa štatistiky teplárenského zväzu odber tepla na Slovensku dlhodobo klesá. Teplári hovoria o prirodzenom vývoji, ktorý je dôsledkom opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti. Ako sa vyvíja krivka spotreby tepla v prevádzkach STEFE?
Predovšetkým úroveň zateplenia v našich veľkých mestách dosahuje viac než 50 %. V mestách, kde sme modernizovali distribučné siete a výrobné zdroje, sme sa pokúsili dimenzovať ich na očakávaný predaj tepla v budúcnosti.
V časoch, keď ešte existoval štvorrúrový systém, sa spotrebovalo podstatne viac tepla. To znamená, že tieto výrobné zdroje boli predimenzované. Potom prišla vlna zatepľovania, inštalovanie kompaktných odovzdávacích staníc. Výsledkom je, že dnes celkom prirodzene potrebujeme oveľa menej tepla než kedysi. Naše zdroje sa preto snažíme dimenzovať na také odbery, ktoré očakávame v budúcnosti.
Čo sa týka spotreby tepla v mestách STEFE, krivka sa postupne vyrovnáva, keďže sa dosiahol vysoký stupeň zateplenia.
Kedy sa podľa vás spotreba tepla vo vašich regiónoch dlhodobo stabilizuje?
Na Slovensku je vždy veľký rozdiel medzi východom a západom. Pokiaľ ide o portfólio skupiny STEFE, myslím si, že v horizonte 3 až 5 rokov sa odber tepla dostane na dlhodobo stabilnú úroveň.
V posledných rokoch ste veľa prostriedkov investovali do modernizácie tepelných rozvodov. Ako pokračuje v rozvoj infraštruktúry dnes?
V takmer všetkých našich mestách už máme dvojrúrový systém s kompaktnými odovzdávacími stanicami. Vďaka nemu sme znížili tepelné straty, čo sa pozitívne premietlo aj do nižšej ceny pre našich zákazníkov vyššieho komfortu, nakoľko si sami v spolupráci s nami môžu regulovať spôsob dodávky tepla a teplej vody. Toto je budúcnosť teplárenstva, ktorej sa budú musieť prispôsobiť aj ostatní dodávatelia.
Foto:energia.sk/Michal Jesenič
STEFE využíva na výrobu tepla predovšetkým zemný plyn. V posledných rokoch ste palivovú základňu rozšírili o biomasu. V ktorých teplárňach spaľujete tento obnoviteľný zdroj?
Od 1. januára 2014 budeme mať už 3 vlastné zdroje na výrobu tepla z biomasy. Jeden sa nachádza v Rimavskej Sobote, druhý sme sprevádzkovali len v októbri v Rožňave. Od nového roka preberieme tepelné hospodárstvo v Kremnici, kde prebieha až 90 % zásobovania teplom z biomasy.
Okrem toho máme zmluvy s partnermi, ktorí vyrábajú teplo z biomasy pre nás. To sa týka Banskej Bystrice, mestskej časti Radvaň, ďalej Veľkého Krtíša a Revúcej. V našom areáli sa nachádzajú rôzne firmy a prevádzkujú tento ekologický spôsob výroby tepla.
Zhruba koľko drevnej štiepky spotrebujete?
To závisí od toho, o ktorom mesiaci v roku sa bavíme. Je to veľký podiel.
Mám to chápať tak, že je problém s dodávkou biomasy?
Vôbec nie. Výroba závisí od mesiaca v roku kvôli tomu, že štandardný kotol na biomasu sa môže dimenzovať rôzne. Môžete mať malý kotol pre celoročnú prevádzku, ktorý v lete vyrába len teplú úžitkovú vodu. Alebo sa nainštaluje veľký kotol, ktorý je v prevádzke len v zime. Mix je obyčajne zlým riešením. Napríklad v Rimavskej Sobote máme kotol len pre zimnú prevádzku. Naproti tomu biomasový kotol v Rožňave funguje po celý rok. Z dôvodu väčšej flexibility sme tam nainštalovali kotly dva.
Vo všeobecnosti máme s výrobou a dodávkou tepla z biomasy dobré skúsenosti. Je bezproblémová. Slovensko je autonómna krajina, čo sa týka zásob biomasy.
Od koho nakupujete biomasu?
V dominantnej miere využívame služby regionálnych dodávateľov. Máme však k dispozícii aj iných. S rozšírením palivovej základne sme sa snažili prerozdeliť si mieru rizika. Treba povedať, že táto stratégia sa ukázala ako správna. Samozrejme, v tuhej zime veľa závisí od počasia a úpravy komunikácií.
Cena zemného plynu na medzinárodných trhoch je v tomto roku na stabilnej úrovni. Ako sa vyvíja cena biomasy?
Komplexný vývoj cien biomasy podrobne nesledujem. Viem ale povedať, že jej cena pre naše prevádzky je veľmi stabilná a za posledné tri roky sa viac-menej nezmenila.
Veľa závisí od toho, kde na Slovensku sa nachádzame. Cena biomasy je určite iná v Rimavskej Sobote, než v regióne Banskej Bystrice. Je to úplne iný trh ako na východe republiky. Všeobecne ale možno povedať, že cena je stabilná.
V Kremnici od nového roka preberáte tepelné hospodárstvo. Aká je technologická základňa tohto zdroja?
Spoločnosť Energie AG z Horného Rakúska v roku 2009 nainštalovala v Kremnici moderný kotol na biomasu s inštalovaným výkonom 3 MW. Veľkým problémom v Kremnici je nevyhovujúca distribučná sieť. Toto budeme musieť v krátkom čase vyriešiť. Povedali sme si, že ak preberieme moderné a energeticky efektívne zariadenie, musia tomu zodpovedať aj tepelné rozvody.
Bude pri modernizácii rozvodov nápomocné aj mesto Kremnica?
Majiteľom teplárne v Kremnici bola doteraz firma z Rakúska. Ešte predtým, než sme sa rozhodli kúpiť tamojšie tepelné hospodárstvo, sme rokovali s pani primátorkou, ako aj vedúcou stavebného úradu. Zaujímali sme sa o to, aký záujem má mesto Kremnica na kvalitnom stave tepelných rozvodov. Mesto je pre nás vždy dôležitým partnerom. Zvlášť v čase, kedy chceme kompletne obnoviť distribučnú sieť. Mesto prejavilo jasný záujem podporiť naše zámery, a preto sme to zahrnuli aj do nášho investičného plánu na najbližšie roky.
Slovensko má jeden z najlepšie rozvinutých systémov CZT v Európe. Vytvára súčasný regulačný rámec podmienky pre rozvoj a udržateľnosť centrálneho vykurovania?
Legislatívne zmeny v tomto roku nás nemotivujú, aby sme podstúpili veľké investičné riziko. Niektoré opatrenia sú namierené proti investíciám a v neposlednom rade proti ekologickej výrobe. Vyplýva z toho, že výsledky hospodárenia v nasledujúcich rokoch budú klesať a s nimi aj hodnota podniku.
Preto aj príjem pre našich partnerov, ktorými sú mestá bude nižší. Budeme tak platiť aj nižšie dane do štátneho rozpočtu. Osobne som presvedčený, že súčasné regulačné prostredia na Slovensku vytvára len porazených.
Čo sa týka samotnej ceny pre zákazníka, tam sa nemení nič. Vo všetkom ostatnom spotrebitelia strácajú. Z pôvodného návrhu novely sa nám našťastie mnohé veci podarilo eliminovať a regulačný úrad alebo rezort hospodárstva akceptoval naše konštruktívne podnety.
Stále aktuálnym problémom CZT sú decentralizované výrobne tepla. Odpájanie z tohto systému môže znevýhodniť tých, ktorí sa v systéme rozhodli ostať. Mal by štát prísnejšie selektovať rozmach malých domových kotolní a chrániť centrálne vykurovanie?
Musím povedať, že odpájačky v oblastiach nášho pôsobenia sú už pomerne zriedkavým javom. Vo všeobecnosti sme proti odpájaniu sa od CZT a prechodu na malé kotolne, no našim prvoradým úsilím je zaujať našich zákazníkov akceptovateľnými cenami a kvalitnými službami. Chceme s nimi vytvárať obojstranne výhodný partnerský vzťah, aby zostali našimi zákazníkmi dobrovoľne. Povinnosti zo zákona nie sú naším cieľom. Primárnou úlohou je spokojnosť zákazníka.
Trendom posledného obdobia je, že budovy vo vlastníctve mesta ako nemocnice a školy sa na nás obracajú a chcú tieto objekty pripojiť do systému centrálneho vykurovania. To sú pozitívne signály a my ich akceptujeme, lebo v konečnom dôsledku pomáhajú aj stabilizovať ceny tepla pre všetkých odberateľov.
V Levoči si nedávno desať domov vybudovalo vlastné zdroje. Neskôr zistili, že ich očakávania sa nenaplnili a sú veľmi nespokojní. Dnes sa chcú vrátiť späť do systému CZT. Chcem tým povedať, že zákazníci sa k nám vracajú aj bez toho, aby im to priamo prikazoval zákon. Odpájanie je individuálne. V mnohých mestách sa často šíria nepravdy. Rozširujú ich podnikateľské subjekty, ktoré ponúkajú iné riešenia, ktoré sú však výhodné pre dodávateľa technológie. Tomu, samozrejme, nemôžeme zabrániť. Každý vychvaľuje svoj produkt.
V tepelných hospodárstvach, kde sa investovalo do ekologickej energie, existuje platná legislatíva. Ak sa zákazníkom ponúka akceptovateľná cena tepla, je férové, že zo systému centrálneho vykurovania nikto nevystúpi. Iba tak môže slúžiť v prospech všetkých. Podporujem všetky zákonné ustanovenia, ktoré ochraňujú CZT. No ako som už povedal, našim želaním je, aby zákazník ostal s nami dobrovoľne.
Budúcnosti teplárenstva sa určite dotkne aj implementácia novej legislatívy EÚ. Konkrétne mám na mysli smernicu o energetickej efektívnosti. Podľa nej by teplárenské spoločnosti mali každoročne preukázať, že usporili 1,5 % z množstva predanej energie. Ako sa STEFE vyrovná s týmto cieľom?
Ja by som Vás trocha opravil, úspory treba dosiahnuť na strane spotreby, avšak naša spolupráca bude nevyhnutná a my sme pripravení. Energetickú efektívnosť sme vždy považovali za dôležitú. Vieme, že ceny energií budú rásť. Aby si náš zákazník mohol dovoliť energiu, musí naša efektívnosť narastať, zákazník musí šetriť, čoho výsledkom bude stabilizácia nákladov na dodávku tepla a šetrenie „peňaženky zákazníka“. Náš prístup to vždy zohľadňoval a budeme sa o to snažiť aj naďalej. Prirodzene, urobili sme toho už veľmi veľa, ale vždy je čo zlepšovať.
Smernica je prísna a berieme ju vážne. Môj kolega a člen predstavenstva STEFE Miroslav Obšivaný sa veľmi podrobne venuje tejto problematike. Európska legislatíva platí pre všetkých a nám nepomôže, keď sa budeme sťažovať.
Napriek tomu, nemyslíte si, že ciele smernice sú nastavené príliš ambiciózne?
Cieľ smernice EÚ o energetickej efektívnosti č. 2012/27/EU povedaný jednou vetou – je znížiť spotrebu energií v rokoch 2014 – 2029 o 9 %, t. j. 1,5 % ročne. Je to určite ambiciózny cieľ, ale myslím si, že v podmienkach Slovenska je dosiahnuteľný za splnenia niektorých zásadných podmienok.
Môžem pozitívne povedať, že smernica EÚ jednoznačne podporuje účinné centrálne zásobovanie teplom, ďalej podporuje najmä budovanie obnoviteľných zdrojov, vysokoúčinnú kombinovanú výrobu tepla a elektriny, znižovanie negatívnych vplyvov na životné prostredie, ale na druhej strane zvyšovanie energetického povedomia konečných spotrebiteľov, najmä prehľadným rozpočítaním nákladov za dodávku tepla, informáciami o možných spôsoboch šetrenia energiou a pod.
K tým naším základným podmienkam, aby sme ciele smernice naplnili, patria:
Legislatívna podpora účinného CZT v pripravovanej novele zákona o teple, pripravovanom zákone o energetickej efektívnosti
Stabilné regulačné prostredie v rokoch 2014 – 2020
Jasné zameranie štrukturálnych fondov, Kohézneho fondu, operačných programov so zameraním na vybudovanie účinných CZT
Pripájanie nových odberných miest na CZT, ktoré sú v ich dosahu a podobne.
Tieto legislatívne úlohy musíme na Slovensku schváliť do mája 2014 a my sme pripravení podieľať sa na ich plnení našimi praktickými odbornými skúsenosťami a vedomosťami.
Na post predsedu predstavenstva STEFE prichádzate v neľahkom období pre teplárenstvo. Je to pre vás výzva?
Jednoznačne áno. Je potrebné akceptovať, keď sa podnikanie v dôsledku rámcových podmienok zhorší. Buď sa môžeme tváriť urazene alebo budeme pracovať na tom, aby nám niečo napadlo. Rozhodli sme sa pre druhú možnosť. Chceme vymyslieť niečo nové. Je to príležitosť ako robiť veci lepšie. Verím, že splníme očakávania našich zákazníkov.
S Josefom Landschützerom (STEFE) sa rozprával Michal Jesenič (energia.sk). Josef Landschützer je novým predsedom predstavenstva skupiny STEFE na Slovensku. Prepis rozhovoru autorizoval.
Nadpis, perex a foto: energia.sk
© energia.sk