Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obmedzenie dodávok plyn elektrická energia
Foto: ilustračné, GettyImages
11. septembra 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Regulácia cien plynu pre podnikateľov bude zrušená, pri domácnostiach ešte nie je jasná odpoveď

Pri podnikateľoch by už mala byť regulácia cien energií zrušená. Myslí si to predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Miroslav Kulla. Ako uviedol v rozhovore pre portál SITA Energetika, pri domácnostiach neexistuje jednoduchá odpoveď, či by mala byť regulácia cien energií zrušená.

Všetko totiž závisí od toho, ako nastavíme prechod od systému regulácie na neregulovaný systém. „Ja osobne by som navrhoval postupnú dereguláciu všetkých domácností okrem tých, ktoré sú v energetickej chudobe, kým sa aj pre nich nevymyslí riešenie cez sociálny systém,“ povedal Kulla.

Spolu s rozvojom lokálnej výroby energií zo slnečnej energie, batériovými riešeniami pre domácnosti a novými subjektmi na trhu, ako je agregácia a energetické spoločenstvá, by mal byť podľa Kullu vytvorený priestor pre flexibilné riešenia, ktoré poskytuje neregulovaný trh. „Samozrejme, to všetko pri dostatočných opatreniach a ochrane pre tie domácnosti, ktoré sú ohrozené energetickou chudobou,“ zdôraznil Kulla.

Regulovaný aj neregulovaný trh majú podľa šéfa SPP svoje výhody a nevýhody. „To všetko si vyžaduje zložitejšie nastavenie ako plošnú reguláciu dodávky elektriny a plynu pre všetkých, ktoré nevieme aplikovať ihneď. My sme pripravení spolupracovať na ňom spolu s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a relevantnými ministerstvami,“ konštatoval Kulla, podľa kto

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.