Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Regulácia cien energií sa pomaly končí, regulátor však ešte pre domácnosti vytvorí regulovanú univerzálnu službu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
1. decembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Regulácia cien energií sa pomaly končí, regulátor však ešte pre domácnosti vytvorí regulovanú univerzálnu službu

Nová regulačná politika však taktiež počíta pri regulácii cien elektriny a plynu s prechodným obdobím pre domácnosti. Podľa nej budú môcť domácnosti do konca roka 2025 využiť cenovo regulovanú univerzálnu službu.

Počas šiesteho regulačného obdobia postupne dôjde k deregulácii cien, avšak v prechodnom období sa počíta s možnosťou regulácie univerzálnej služby,“ uviedol regulátor v návrhu regulačnej politiky, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.

Regulovaná univerzálna služba

V rámci regulovanej univerzálnej služby by mali mať vybraní dodávatelia do konca roka 2025 povinnosť uzavrieť zmluvu za regulované ceny s domácnosťou, ktorá o to prejaví záujem.

Cenová regulácia sa bude vykonávať metódou priameho určenia maximálnej ceny alebo metódou určenia spôsobu výpočtu maximálnej ceny prípadne ich vhodnou kombináciou, ktorá bude zohľadňovať objem oprávnených nákladov a primeraný zisk,“ podotkol regulačný úrad.

Regulácia cien

Regulácia cien zostane počas nasledujúceho regulačného obdobia pri dodávkach tepla. Rozvod tepla v systémoch centrálneho zásobovania teplom (CZT) je totiž podľa ÚRSO prirodzene monopolná činnosť.

Naviac jednotlivé systémy CZT nie sú vzájomne poprepájané, preto v prípade rozvodných CZT teplárenských spoločností ide o lokálne prirodzené monopoly.

Pre tieto organizačné a právne skutočnosti je aj naďalej potrebný výkon regulácie. V cenovej regulácii v tepelnej energetike bude úrad primárne využívať priame určenie maximálnej ceny tepla alebo spôsob výpočtu maximálnej ceny tepla,“ uviedol regulátor v návrhu regulačnej politiky.

Legislatívny proces

Podľa veľkej novely zákona o energetike, ktorá je v súčasnosti v legislatívnom procese, existujúca cenová regulácia dodávok elektriny pre segment malých podnikov aj odberateľov v domácnosti by sa mala zrušiť k rovnakému dátumu 1. januára 2023.

Pri cenovej regulácii plynu, na ktorú sa nevzťahujú požiadavky vyplývajúce z európskej smernice, navrhuje ministerstvo hospodárstva zrušenie cenovej regulácie pre segment malých podnikov od 1. januára 2023 a dočasné ponechanie súčasného modelu cenovej regulácie dodávok plynu odberateľom v domácnosti do 31. decembra 2025.

Spotrebitelia a odborná verejnosť

Regulované subjekty a široká spotrebiteľská a odborná verejnosť sa môžu k novej regulačnej politike vyjadriť do 15. januára budúceho roka.

Následne regulačný úrad pripomienky vyhodnotí a do 28. februára 2022 zverejní, ako sa s nimi vysporiadal. Potom sa k dokumentu vyjadria Ministerstvo hospodárstva SR a Ministerstvo životného prostredia SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.