Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro elektrina regulácia ceny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
1. augusta 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Regulácia cien elektriny pre domácnosti začala, chýbajú však pravidlá pre zastropované trhové ceny elektriny

Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však chýbajú pravidlá pre implementáciu memoranda podpísaného medzi Slovenskými elektrárňami a slovenskou vládou o zastropovaní veľkoobchodnej ceny elektriny, ktorá tvorí zhruba 47 % z koncovej ceny elektriny.

Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1 782 eur,“ upozornil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Právne-záväzný spôsob

Keďže v súčasnosti nie je známy právne-záväzný spôsob, ako bude elektrina z memoranda, alebo finančný výnos z nej, sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je podľa ÚRSO vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich právne-záväzných pravidiel.

V prípade, ak ju dodávatelia nakúpia na trhu a bude im neskôr stanovená právna povinnosť odoberať elektrinu aj z memoranda, môže vzniknúť riziko nedodávky zlacnenej elektriny z memoranda pre cieľových zraniteľných odberateľov. Prípadne si dotknutí dodávatelia budú môcť nárokovať vzniknuté finančné škody z nadbytočného nákupu elektriny.

Zastropovaná cena

Z pohľadu úradu preto odporúčame čo najskôr ustanoviť právne-záväzným spôsobom pravidlá sprístupnenia elektriny z memoranda dotknutým dodávateľom a ich cieľovým skupinám odberateľov. Úrad vníma vysokú komplexitu súvisiacich tém, ktoré si vyžadujú čas na prípravu a finalizáciu. V záujme minimalizovania vyššie uvedených rizík odporúčame zvážiť implementáciu memoranda formou adresných finančných kompenzácií pre cieľové skupiny odberateľov v súlade s existujúcim legislatívno-regulačným rámcom,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Slovenské elektrárne v rokoch 2023 a 2024 vyčlenia pre domácnosti za zastropovanú cenu 6,15 terawatthodín elektriny. Podľa memoranda, ktoré podpísal slovenský dominantný výrobca elektriny so slovenskou vládou začiatkom tohto roka, bude veľkoobchodná cena silovej elektriny na úrovni 61,20 eura za megawatthodinu.

Agentúra SITA osloví k danej téme aj Ministerstvo hospodárstva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.