Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v utorok 23. marca oficiálne dezignovala Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť
Foto: archívne, Christian Bruna/Pool Photo via AP
14. apríla 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Redukcia ťažby ropy štátmi združenými v OPEC+ môže poškodiť spotrebiteľov

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v piatok upozornila, že redukcia ťažby ropy, o ktorej rozhodli členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a s nimi spolupracujúce ropné štáty združené vo formáte OPEC+, vyvoláva riziko zhoršenia predpokladanej nedostatočnej ponuky ropy a mohla by zastaviť ekonomické zotavovanie.

V najnovšej správe o vývoji trhu s ropou IEA uviedla, že rozhodnutie OPEC+, ktoré toto združenie označilo za „preventívny krok“, je pravdepodobne zlým znamením pre spotrebiteľov v čase zvýšenej ekonomickej neistoty. Informuje o tom portál cnbc.com.

Už skôr sme očakávali, že na trhu nastane deficit v druhej polovici tohto roka. Teraz vzhľadom na túto redukciu ťažby, ktorá nastane od mája, predpokladáme, že deficit na trhu bude podstatne skôr,“ uviedla pre televíziu CNBC šéfka oddelenia IEA pre ropný priemysel Toril Bosoniová. „Keďže dopyt po rope rastie a bude sa vo zvyšnej časti roka zväčšovať, očakávame opätovné čerpanie zo zásob a tlak na ceny smerom nahor,“ dodala.

Niekoľko členov združenia OPEC+ oznámilo 2. apríla, že obmedzia ťažbu o 1,16 milióna barelov ropy denne do konca roka. Ide o redukciu nad rámec plánu Ruska ťažiť od marca aspoň do konca roka o 500-tisíc barelov ropy denne menej. Znamená to, že dohromady OPEC+ zredukuje ťažbu o viac ako 1,6 milióna barelov denne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.