Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2012 Ostatné od Energia.skTASR

Recyklačný fond víta prijatie nového Programu odpadového hospodárstva

„Firmy pôsobiace v odpadovom hospodárstve, mestá a obce aj Recyklačný fond boli vo svojej činnosti v roku 2011 limitované tým, že starý POH na roky 2006 až 2010 už skončil a čakalo sa na prijatie nového POH na roky 2011 až 2015. Od januára 2011 preto Správna rada RF dočasne pozastavila schvaľovanie dotácií na projekty zhodnocovania odpadov, pretože takéto rozhodovanie by v čase neexistencie POH nezodpovedalo požiadavkám zákona o odpadoch. Podľa zákona musí byť totiž podkladom rozhodnutia o poskytnutí prostriedkov z RF komoditný program dotknutých sektorov, ktoré musia byť v súlade s aktuálnym POH SR. Až po schválení POH môže RF vypracovať nové komoditné programy sektorov Recyklačného fondu tak, aby ich obsah zodpovedal obsahu schváleného POH SR,“ konštatoval Líška.

Dodal, že Správna rada Recyklačného fondu na zasadnutí v marci 2011 rozhodla, že do schválenia POH SR na roky 2011 až 2015 bude rozhodovať len o žiadostiach o poskytnutie prostriedkov z RF zameraných na oblasti propagácie zberu a zhodnocovania odpadov, na separovaný zber komunálneho odpadu, na informačné systémy v oblasti zberu a zhodnocovania odpadov a na výskum a vývoj nových technológií zhodnocovania odpadov.

Žiadosti o poskytovanie prostriedkov Recyklačný fond prijímal v roku 2011 naďalej. Rovnako tak poskytoval nárokovateľné príspevky obciam podľa zákona 223 z roku 2001 a paušálne príspevky na čiastočné pokrytie nákladov spracovania starých vozidiel, prevádzkovania určených parkovísk a na čiastočnú úhradu nákladov súvisiacich s dopravou niektorých starých vozidiel na určené parkovisko.

„Chýbajúci aktuálny POH však neumožňoval Recyklačnému fondu vyvíjať širšie aktivity a nútil ho pôsobiť iba v prísne vymedzenom okruhu vymenovaných činností. Propagácia zberu a zhodnocovania odpadov prebiehala v roku 2011 podobne ako v predchádzajúcich rokoch úspešne overenými tlačovými konferenciami, reláciami, výstavami a podporou vydávania špecializovaných časopisov a tlačovín a mestám a obciam fond vyplácal príspevky za vyseparovaný odpad,“ uzavrel Líška.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.