Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Reakcia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na vyhlásenie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví prehlasuje, že takáto interpretácia návrhov je hrubou demagógiou a že práve opak je pravdou. Návrhy zákonov pripravilo ministerstvo pod priamym vplyvom lobistických podnikateľských kruhov. Svedčí o tom napríklad ustanovenie o korekčnom faktore.

Zavedenie korekčného faktora a tým vlastne odobratie kompetencií úradu posudzovať primeranosť nákladov, by spôsobilo enormný nárast cien energií, pričom monopoly by zostali   úplne bez kontroly. Korekčný faktor , ktorý úrad vždy odmietal,  nemá iný zmysel, ako zabezpečiť  monopolom  pohodlný zisk. Monopolnému dodávateľovi by sa cez faktor umožnilo presunúť finančné straty  v prípade zlých manažérskych rozhodnutí, (napríklad pri nezmyselných investíciách alebo nevýhodných zmluvách), automaticky na plecia spotrebiteľov v podobe zvýšenej ceny.

Podobne ustanovenie o automatickom udeľovaní  licencií na podnikanie v energetike zahraničným podnikateľom bez zriadenej organizačnej zložky na Slovensku  by znamenalo  výpadok príjmu do štátneho rozpočtu. Dane by sa platili v inom štáte a nebola by žiadna možnosť kontrolovať tieto subjekty pri výkone ich činnosti.

Návrhy zákonov  vyhovujú monopolným dodávateľom energií a nie odberateľom. Evidentne boli pripravované pod vplyvom podnikateľských subjektov a lobistických finančných skupín s cieľom zrušiť nezávislosť úradu. Otvorene redukujú postavenie pre nich nepohodlného Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na druhoradý a podriadený útvar ministerstva.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví varuje verejnosť pred prijatím návrhov  o energetike a regulácii sieťových odvetví. Ak by zákony boli národnou radou schválené, mali by okamžitý vplyv trh s energiami, na deformáciu podnikateľského prostredia a na zhoršenie sociálnej situácie občanov Slovenska. Po ich prijatí  by sa už nedalo hovoriť o štátnej regulácii sieťových odvetví, ale iba   o sekundovaní štátu pri  biznise podnikateľov v sieťových odvetviach.

Zdroj: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.