Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ratingová agentúra Fitch zhoršila výhľad SPP zo stabilného na negatívny

Zhoršený výhľad odráža zvýšené obchodné riziko spoločnosti v dôsledku väčšej konkurencie na trhu s dodávkami plynu, ako aj v dôsledku nedostatočného zvýšenia regulovaných cien plynu pre domácnosti. V ich prípade neistota pretrváva aj čo sa týka roku 2012. Rastúca konkurencia v oblasti dodávok zemného plynu pre veľkých odberateľov viedla v ostatnom obchodnom roku k zníženiu podielu SPP na trhu a nástup nových firiem bude na podiel SPP tlačiť aj naďalej.

Okrem toho veľkoobchodné ceny plynu v Európe klesli pod úroveň bežnú v dlhodobých kontraktoch uzatváraných s ruským Gazpromom, keďže kontrakty s ruským koncernom sa odvodzujú od vývoja cien ropy na medzinárodných trhoch.

Fitch očakáva, že príjmy z distribúcie plynu sa budú naďalej znižovať, dokiaľ hospodárske oživenie na Slovensku a v susedných krajinách nepovedie k zvýšeniu dopytu po surovine. Rovnako úpravy v kontraktačných záväzkoch SPP voči Gazpromu by mohli obchodné riziko SPP zmierniť.

Informovala o tom agentúra Fitch.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.