Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Podnik na skvapalňovanie plynu na LNG. Foto: TASR/AP Photo/Alfred de Montesquiou
11. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rastúci dovoz plynu do Číny plynovodmi ohrozuje LNG projekty

Čína, ktorá sa na minuloročnej spotrebe plynu v Ázii podieľala takmer štvrtinou, zvýšila dovoz z Turkménska za prvých osem mesiacov tohto roka o 55 % na 9,85 mil. ton. Nákup plynu cez plynovodné siete pritom Čína realizuje takmer výhradne z Turkménska. Nákup LNG z krajín ako Austrália a Katar vzrástol v rovnakom období o 23 % na 9,08 mil. ton, pričom ale náklady na tento dovoz boli o 3 % vyššie než dovoz prostredníctvom plynovodov, a to ešte pred nákladmi na regasifikáciu.

„Čína doviezla viac plynu cez plynovodné siete, keďže niektoré jej LNG kontrakty, ako napríklad tie s Katarom, sú relatívne drahé,“ povedal Ricki Wang, analytik pre oblasť zemného plynu z čínskej spoločnosti C1 Energy. Za dodávky plynu z Turkménska zaplatila Čína do konca augusta zhruba 5,4 miliardy USD, čo znamená 547 USD za tonu. Na porovnanie, za dodávky LNG to bolo 5,1 miliardy USD, čo však vzhľadom na menší objem znamená 562 USD/tona.

Podľa Simona Powella z hongkonskej maklérskej spoločnosti CLSA nie je vylúčené, že krajina by mohla obmedziť pôvodné plány na expanziu LNG terminálov a opäť sa viac zamerať na dovoz plynu cez plynovody. To znamená, že niektoré projekty, najmä austrálske, sa možno budú musieť odložiť prípadne zrušiť.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.