Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Woman pointing at her pants and showing empty pockets
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
3. augusta 2022 Ostatné od Informačný servisSITA

Rastúce ceny aj zaostávanie mzdy za infláciou dostávajú Slovákov do dlhov. Čo s tým robiť?

Špirála zvyšovania cien na Slovensku sa nezastavuje a jej následkom sú stále vyššie ceny tovarov a služieb. Na strane druhej, mzdy zostávajú na rovnakej úrovni, čo má za následok zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva. U niektorých ľudí aj nárast dlhov.

Vypočítajte si svoj čistý príjem správne

Možno vás to doteraz až tak veľmi nezaujímalo, no so stále sa zvyšujúcimi nákladmi na život čoraz viac vystupuje do popredia otázka, prečo mám na výplatnej páske na začiatku jednu sumu, ale na konci a na účte úplne inú, nižšiu.

Tento rozdiel je spôsobený tým, že váš plat je tvorený hrubou mzdou, z ktorej sú postupne odpočítavané rôzne položky. Sú to odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne a dane. Po takto upravenej reálnej mzde sa z nej odrátajú rôzne zrážky, napríklad odvody do III. piliera, zrážka za stravné a nakoniec aj samotná daň z príjmu.

Každá zrážka alebo odvod sú u každého zamestnanca iné a preto sa môže stať, že hoci máte s kolegom rovnakú základnú hrubú mzdu, výška konečnej sumy bude u každého iná.

Čiastka, ktorá príde na váš účet, sa volá čistá mzda. Získať presný údaj o reálnej sume, ktorá vám bude poslaná na účet, nie je úplne jednoduché. Dobré je preto preštudovať si, ako funguje výpočet čistej mzdy a s čím môžete rátať.

Zapisujte si výdavky a škrtnite tie, ktoré sa dajú

Ak sa vám v najbližšej dobe nečrtá reálne zvýšenie príjmov a vy nedokážete z vašich súčasných financií fungovať bez vytvárania dlhov, prichádza čas začať myslieť na to, kde a ako môžete ušetriť.

Ako prvé si treba spraviť reálny prehľad o tom, kde a na aké položky míňate peniaze. Nie je to nič zložité, stačí, ak si budete poctivo zapisovať všetky vaše výdavky za jeden bežný mesiac. Začnite stálymi povinnosťami, ako sú platby za plyn, elektriku, nájom a rôzne zrážky, napríklad pravidelné splácanie pôžičiek a úverov.

Potom si zapisujte všetky ostané výdaje. Od bežných nákupov potravín až po návštevu kina. Ak chcete získať reálny prehľad kde odchádzajú vaše peniaze, musíte priznať úplne všetko. Potom túto sumu spočítate a porovnáte s reálnym príjmom. Takto zistíte, koľko by ste mali ušetriť, aby ste neboli v mínuse.

Keď to všetko máte, môžete začať škrtať. Nie je to jednoduché, ale najskôr treba dať preč položky, bez ktorých môžete fungovať. Môžete obmedziť návštevu obľúbeného pubu, mať o jedno kino mesačne menej alebo nekupovať nepotrebné potraviny.

Tvorte si rezervu, ideálne pravidelným sporením

To že inflácia na Slovensku je skutočnosť, je fakt, ktorému sa nevyhneme. Je na každom z nás, ako sa s ňou vysporiadame. Jedným zo spôsobov je obmedzenie niektorých osobných výdavkov, ďalším sporenie si na rezervu, kým sú ešte „lepšie časy“.

Lepšie časy je obdobie, kedy sa nám finančne darí, čiže máme viac príjmov ako výdavkov. Každý prezieravý človek si v takomto prípade začne nejakú sumu odkladať bokom. Nikdy totiž neviete, čo vás v živote postretne a mať nejaké peniaze ušetrené v zálohe poteší. Ak sporíte pravidelne, odkladaná suma nemusí byť výrazne vysoká.

Možno by sa niekomu mohlo zdať, že ak si odložíte len pár desiatok Eur mesačne, je to málo. Ak to však takto robíte niekoľko rokov, celková suma už môže byť zaujímavá.

K sporeniu môžete využiť viacero produktov. Vyhnite sa držaniu peňazí na bežnom účte, oveľa lepší je ten sporiaci. Má lepšie úročenie a platby naň si viete nastaviť pravidelne. Odvážnejší môžu skúsiť niektorú z investičných ponúk dlhopisov či akcií.

Nezvládate to? Nebojte sa požiadať o osobný bankrot

Nie každému sa stále darí. V niektorých prípadoch za naše finančné problémy môžu naše zlé rozhodnutia, no niekedy to sú aj okolnosti okolo nás, ktoré len ťažko vieme ovplyvniť. Nech už je základom našich problémov čokoľvek, dôležité sa je im postaviť.

Ak ste sa dostali do situácie, kedy nezvládate splácať svoje dlžoby až do takej miery, že je voči vám vedené exekučné konanie dlhšie ako rok, máte možnosť požiadať o osobný bankrot. Jedná sa o hraničnú možnosť, ako si vyriešiť dlhy, pretože v prípade konkurzu prichádzate o svoj majetok, ktorý sa speňaží za účelom uspokojenia pohľadávok veriteľov.

Okrem konkurzu ale exituje aj možnosť využitia splátkového kalendára, vďaka ktorému si môžete predĺžiť splácanie pohľadávok až na 5 rokov.

Oddlženie síce zo sebou prináša riešenie problémov s dlhmi, ale život po osobnom bankrote je jednoduchší. Vykročíte doň bez nesplatených pohľadávok a nemusíte riešiť nedvíhanie telefonátov či nepreberanie pošty voči svojim veriteľom.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.