Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rast globálneho dopytu po uhlí sa podľa IEA spomalí

Rast globálneho dopytu po uhlí sa v nasledujúcich rokoch spomalí. Prispeje k tomu rastúci dôraz na ekologickejšie zdroje energií v Číne, dostupnosť lacnejšieho plynu v USA, ako aj očakávané zabrzdenie krehkého rastu ekonomiky v eurozóne. Informovala o tom v pondelok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Rast globálneho dopytu po uhlí do roku 2018 odhaduje na úrovni 2,3 % ročne, kým podľa skoršej prognózy mal dopyt rásť priemerným ročným tempom 2,6 %.

Napriek očakávanému spomaleniu však uhlie v nasledujúcich rokoch prispeje k rastu globálnej spotreby primárnych energií vyššou mierou ako ropa a zemný plyn, čo je trend, ktorý sa prejavuje za posledných vyše desať rokov, upozorňuje IEA. Medzi rokmi 2007 až 2012 sa globálny dopyt po uhlí zvyšoval v priemere o 3,4 % ročne. Globálna spotreba uhlia vlani podľa údajov organizácie predstavovala 7,697 mld. ton, čo bolo o 2,3 % viac ako v roku 2011.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.