Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rast dopytu po rope zoslabne, no fosílne palivá ostanú hlavným zdrojom energie

Organizácia vo svojej výročnej správe o vývoji trhu s ropou World Oil Outlook uviedla, že rast globálneho dopytu po rope bude v nasledujúcich rokoch postupne slabnúť. Zatiaľ čo v rokoch 2016 až 2020 OPEC odhaduje rast dopytu po rope na úrovni zhruba 1,3 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), v rokoch 2035 až 2040 by rast dopytu mal predstavovať len zhruba 300.000 barelov denne.

Fosílne palivá však podľa organizácie budú ešte niekoľko desaťročí hlavným zdrojom energie. Správa 14-člennej OPEC uvádza, že v roku 2015 sa fosílne palivá na globálnom energetickom mixe podieľali 81 %. Do roku 2040 síce ich podiel klesne, stále však budú vysoko prekonávať ostatné zdroje energie. OPEC predpokladá, že v tomto období sa fosílne palivá budú na celosvetovom energetickom mixe podieľať približne 74 %.

Čo sa týka obnoviteľných zdrojov energie, tie by podľa OPEC mali zaznamenať v rámci jednotlivých kategórií najvýraznejšie tempo rastu, ich podiel na celkových dodávkach energií však zostane slabý. Ako OPEC uviedol, v roku 2040 ich podiel nepresiahne 5,5 %.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.