Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2018 Ostatné od Energia.skTASR

Rast dopytu po LNG vlani prekonal očakávania

Trh s LNG „naďalej prekračuje odhady“, skonštatoval Shell vo svojej správe. Celkovo sa minulý rok predalo takmer 300 miliónov ton LNG. To bolo až o 29 miliónov ton viac ako v predchádzajúcom roku 2016 a o 30 % väčší nárast, než aký sa očakával.

Čína pritom minulý rok predbehla Južnú Kóreu a stala sa druhým najväčším dovozcom LNG na svete, po Japonsku, zatiaľ čo k nárastu jeho vývozu prispeli najmä Austrália, Spojené štáty a africkí producenti.

„Stále vidíme výrazný rast dopytu u tradičných dovozcov v Ázii a Európe, ale zároveň vidíme, že LNG poskytuje flexibilné, spoľahlivé a čistejšie dodávky energií ostatným krajinám po celom svete,“ povedal Maarten Wetselaar, nový riaditeľ energetickej divízie Shell.

„V Ázii sa dopyt zvýšil o 17 miliónov ton,“ dodal Wetselaar. „To je takmer toľko ako export z Indonézie, piateho najväčšieho vývozcu LNG na svete v roku 2017.“

Shell v dokumente predpokladá, že dopyt po LNG bude v najbližších 20 rokoch rásť v priemere o 4 % ročne. Koncern preto vyzval energetické firmy, aby čo najskôr dokončili investičné rozhodnutia o nových LNG projektoch a zabránili tak nedostatku dodávok v roku 2020.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.