Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rast cien pohonných látok v únii sa nezastavil

Rast cien pohonných látok v únii sa nezastavil. Ako vo štvrtok informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, za posledný týždeň zdraželi benzíny v priemere takmer o 1,5 centu za liter. Nafta zdražela výrazne miernejšie. „V 13 štátoch únie je nafta najdrahšia v histórii, benzíny v 17 krajinách,“ uviedol Novotný.

Benzíny v únii zlacneli minulý týždeň len v piatich štátoch, nafta v ôsmich. Benzíny zdraželi v 19 štátoch EÚ, nafta v 16 krajinách. Benzíny najviac zdraželi vo Veľkej Británii, a to o 0,033 eura za liter a na Malte (o 0,030 eura za liter). Najvýraznejšie zlacneli v Belgicku o 0,022 eura za liter a v Dánsku (o 0,020 eura za liter). Najväčší rast cien nafty únia zaznamenala vo Veľkej Británii (o 0,031 eura za liter) a na Cypre (o 0,025 eura za liter). Najväčší pokles cien nafty nastal v Dánsku (o 0,037 eura za liter) a vo Švédsku (o 0,024 eura za liter).

Naša krajina sa v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie nachádza tretí týždeň po sebe na 16. mieste. V rebríčku najnižších cien nafty kleslo Slovensko z 15. miesta na 16-te. Niektorým motoristom zo Slovenska sa tak podľa Novotného viac oplatí tankovať v okolitých štátoch. Platí to najmä pre ľudí z okrajových častí severu, východu, juhu a juhozápadu našej krajiny.

„V prípade, že sa rozhodnete ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa vám oplatí zájsť pre benzín v priemere 34 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 26 kilometrov,“ uviedol Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín Európskej únie oplatí ísť do Rakúska približne 17 km (po naftu 14 km), do Maďarska cca 15 km a do Česka približne 13 km.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.