Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rast cien pohonných látok v EÚ vo väčšine krajín pokračuje

Rast cien pohonných látok v Európskej únii vo väčšine krajín pokračuje. Benzíny v únii tak v priemere zdraželi za týždeň o viac ako dva centy za liter, nafta približne o cent za liter. Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 7,8 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je oproti nám vyššia o 4,5 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 2,9 centu za liter nižšiu hodnotu ako priemer v EÚ. Nafta bez daní je v našej krajine v porovnaní s priemerom únie drahšia o 0,1 centu za liter.

„Slovensko sa v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie dlhodobo nachádza na 15. mieste. V rebríčku najnižších cien nafty sme zo 14. miesta stúpli na trináste,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk. V porovnaní s krajinami V4 a Rakúskom má Slovensko najdrahšie benzíny. Nafta je lacnejšia v Poľsku a v Maďarsku. „Pre niektorých motoristov zo Slovenska sa viac oplatí tankovať v okolitých štátoch. Platí to najmä pre ľudí z okrajových častí severu, východu, juhu a juhozápadu našej krajiny,“ dodal Novotný.

Za rok zdraželi benzíny v únii najviac v Taliansku, o 23,1 centu za liter. Druhou krajinou v poradí je Lotyšsko, kde sa ceny zdvihli za 52 týždňov o 22,1 centu za liter. Najmenší nárast hodnoty benzínov za rok zaznamenala únia v Poľsku, o 3,3 centu za liter. „Z tohto pohľadu je Slovensko na 17. mieste. Podľa únie u nás narástli ceny benzínov za rok o 19,3 centu za liter,“ doplnil Novotný. V priemere sú benzíny v únii drahšie od septembra 2010 o 18,2 centu za liter, nafta je pre celú EÚ drahšia o 19 centov za liter.

Nafta za rok zdražela najviac tiež v Taliansku, o 24,2 centu za liter. Druhé v poradí je Fínsko, kde sa ceny nafty zdvihli o 23,4 centu za liter. Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili v Slovinsku, o 7,2 centu za liter. „Na Slovensku sa cena nafty za rok zvýšila o 20,2 centu za liter, čo nás zaraďuje na 18. miesto v rámci všetkých krajín Európskej únie,“ uzavrel Novotný.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.