Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadro protest SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Protijadrový protest v Bratislave. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
17. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rakúsky „protiatómový summit“ skončil bez zhody

Výrobu elektriny v jadrových elektrárňach Rakúšania odmietli už v roku 1978 v referende a roky broja predovšetkým proti jadrovým elektrárňam v Česku a na Slovensku. Rakúsky dovoz elektriny z jadra je však stále možný.

Prekážkou je právo EÚ

Zbaviť Rakúsko elektriny z nejasných zdrojov, vrátane tej pochádzajúcej z jadrových elektrární, chcú všetci účastníci včerajšieho rokovania, teda vláda, energetické spoločnosti aj ochrancovia životného prostredia. Zakázať import „atómového“ prúdu zákonom, ako žiadajú mimovládne organizácie, však podľa APA nie je možné vzhľadom k stanovisku Európskej komisie, ktoré si Mitterlehner vyžiadal už vlani v lete.

Vyjadrenie z Bruselu dorazilo minulý piatok, informoval včera Mitterlehner na záver rokovania. Európska komisia dospela k záveru, že zákaz dodávok „šedého prúdu“ konečnému spotrebiteľovi v Rakúsku by zásadným spôsobom porušovalo právo EÚ.

Relevantné vraj nie je ani poukazovanie mimovládnych organizácií na možnosť obmedziť voľný obchod s tovarom, ktoré ohrozuje zdravie alebo životné prostredie. Elektrickú prúd akéhokoľvek pôvodu je totiž pokladaný za legálny produkt, ktorý sa môže na vnútornom trhu EÚ distribuovať.

Zhruba 15 % elektriny prúdiacej do Rakúska je neznámeho pôvodu. Tento „šedý prúd“ nakupujú energetické spoločnosti na burzách v Paríži a v Lipsku a v súčasnosti ho tvorí jadrová energia zhruba z jednej tretiny.

Mitterlehner včera opäť ubezpečil, že sa spolieha na podporu obnoviteľných zdrojov energie a úspornosti. Rakúsko sa tak podľa neho bez elektriny z jadra obíde od roku 2014. Okrem toho sú rakúski spotrebitelia veľmi uvedomelí, podotkol minister a poukázal na to, že už dnes sa pôvod prúdu starostlivo označuje.

Rakúsky minister životného prostredia Nikolaus Berlakovich nevylúčil, že rakúske energetické spoločnosti sa samy dobrovoľne zaviažu k tomu, že nebudú dovážať žiadny prúd z jadra.

Sklamanie „zelených“

Sklamaní sú naopak z bezvýsledného konca včerajšieho „protijadrového summitu“ zástupcovia ekologických organizácií Global 2000 a Greenpeace. Poukázali okrem iného na právny rozbor, ktorý si objednali a podľa ktorého legislatívnemu zákazu dovozu elektriny z jadrových elektrární nič nebráni.

Podľa Greenpeace a Global 2000 vlani podiel elektriny z jadra v Rakúsku činil štyri percentá, čo je o tri percentá menej než v predchádzajúcom roku. Na prúd z jadra naďalej vsádzajú energetické spoločnosti Verbund, Energie Klagenfurt a Kelag.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.