Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. apríla 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rakúsko sa pripojí k plynovodu Južný tok

Ruský premiér Vladimír Putin a rakúsky kancelár Werner Faymann podpísali v sobotu dohodu o partnerstve v projekte Južný tok. Rakúska sekcia plynovodu má mať kapacitu 10 mld/m3 zemného plynu ročne. Podľa AFP Rakúsko už dnes importuje 60 % svojho plynu z Ruska.

Účasť Rakúska v konkurenčnom projekte Nabucco nepredstavuje problém, ubezpečil v sobotu rakúsky kancelár. „Nevidíme žiadny konflikt záujmov, práve naopak. Pre nás to znamená diverzifikáciu, teda máme viac možností,“ vyjadril sa pre AFP Werner Faymann.

Ruský Gazprom a rakúsky OMV sa budú podieľať na výstavbe rakúskej časti plynovodu, informuje denník The Moscow Times. Energetických gigantov oboch krajín zastupovali Putin s Faymannom. Medzivládnu zmluvu podpísal aj rakúsky minister pre energetiku, Sergej Schmatko a rakúsky minister hospodárstva, Reinhold Mitterlehner.

Zmluvy o partnerstve s Ruskom podpísalo doteraz sedem krajín. Okrem Rakúska sú nimi aj Chorvátsko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko a Slovinsko.

Plynovod Južný tok sa má dokončiť koncom roku 2015, informuje portál Ria Novosti. Má dodávať zemný plyn cez Čierne more do Bulharska, odkiaľ pokračuje do Rakúska, Talianska, Grécka a ostatných krajín. Ročná kapacita plynovodu má predstavovať 63 mld/m3 zemného plynu, uvádza agentúra AFP.  Celkové náklady projektu sa odhadujú na 20 mld. eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.