Rakúsko: Referendum o vystúpení z Euratomu je zatiaľ prepadák
Rakúsky petičný plebiscit o vystúpení krajiny z Euratomu, ktorý presadzujú odporcovia jadrovej energetiky, sa doteraz javí ako veľký prepadák. Občania prejavujú o možnosť vyjadriť sa v tejto veci len okrajový záujem.
Napríklad v Salzburgu doteraz podpísalo petičné archy na podporu požiadavky „Preč z Euratomu“ asi 2.000 ľudí, čo je najväčší počet aký sa agentúre podarilo v metropoliach jednotlivých spolkových krajín zistiť. V burgenladskej metropole Eisenstadt podpísalo do dnešného dňa 47 ľudí, v dolnorakúskej metropole Sankt Pölten sa signatármi stalo asi 180 osôb z celkom 51.000 obyvateľov mesta.
Rovnaká situácia je aj v korutánskom Klagenfurte, ktorý tento plebiscit označil za zrejme „najhorší historický výsledok všetkých doterajších hlasovaní. „Len mediálnych politických prehlásení na podporu plebiscitu bolo viac než koľko sa zatiaľ zhromaždilo podpisov,“ povedal agentúre Ewald Lerch z mestského úradu v meste Spittale na Dráve.
Viedeň, Tirolsko a Horné Rakúsko zatiaľ žiadne údaje nezverejnili. Dôvodom je vraj „neformálny pokyn“ ministerstva vnútra nezverejňovať žiadne priebežné výsledky. Zverejniť sa majú až konečné výsledky.
Hlavnými iniciátormi petičného plebiscitu sú hornorakúske protiatómové organizácie podporované orgánmi krajinskej vlády. Kvôli relatívnej blízkosti juhočeskej jadrovej elektrárne Temelín by mohla byť účasť v Hornom Rakúsku pomerne vyššia ako v ostatných spolkových krajinách alpskej republiky, ale ani úrad krajinskej rady pre životné prostredie Rudiho Anschobera neposkytol zatiaľ žiadne údaje.
Doterajšie petičné plebiscity k jadrovej energetike mali v Rakúsku relatívne vysokú účasť. Napríklad plebiscit Veto proti Temelínu z roku 2002 nazhromaždil 914.973 podpisov, iniciatíva Bezatómová Európa z roku 2003 získala 131.772 podpisov. Iniciátori aktuálnej petície Preč z Euratomu v piatok (4.3.) informovali len o údajných „nadšených reakciách európskych mimovládnych organizácií“ na rakúsku kampaň.
Odchod Rakúska z Euratomu požadujú organizátori akcie z úsporných dôvodov (Viedeň je platcom ročných členských poplatkov) a ako výrazné politické gesto krajiny, ktorá jadrovú energiu dlhodobo odmieta. Vláde sa ale do takéhoto kroku veľmi nechce pretože by tým Viedeň stratila všetok vplyv na ďalší vývoj tejto organizácie a nepodieľala by sa ani na výsledkoch jeho výskumu a vývoja.
Euratom je nadnárodná organizácia pre mierové využitie jadrovej energie, ktorá podporuje, koordinuje a kontroluje jadrovú energetiku členských štátov a výskum v tejto oblasti. Sami Rakúšania si síce v 70. rokoch 20. storočia atómovú elektráreň postavili neďaleko Zwentendorfu na Dunaji, v roku 1978 ale v záväznom referende odhlasovali, že sa nemá uviesť do prevádzky.
ČTK, energia