Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Werner Faymann - / Bundeskanzleramt Österreich
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Georg Stefanik/ Bundeskanzleramt Österreich
7. júla 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rakúsko napadlo britské jadrové garancie na Súdnom dvore EÚ

Spolkový vládny kabinet Rakúska v pondelok (6.7.) oficiálne napadol štátne garancie pre projekt Hinkley Point C na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu. „Subvencie sú tu preto, aby podporili nové moderné technológie, ktorú sú v záujme všetkých štátov EÚ. V žiadnom prípade sa nevzťahujú na jadrovú energetiku,“ skonštatoval rakúsky kancelár Werner Faymann. „Jadrové elektrárne sú nebezpečné, drahé a v porovnaní s veternou, vodnou a slnečnou energiou sú tiež ekonomicky a ekologicky nekonkurencieschopné,“ dodal člen Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ).

Viedeň je dlhodobým kritikom jadrovej energetiky. Tamojší kabinet svoje snahy neutíšil ani potom, čo EK vlani rozhodla, že systém štátnych garancií „contract for difference“ nie je v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže v EÚ. Členovia rakúskej vlády sa  vyjadrili, že aj keby so žalobou neuspeli, ich cieľom je rozpútať v EÚ diskusiu o nákladoch na atómovú energetiku.

Hinkley Point C má byť prvou novou atómkou v Británii za posledných 20 rokov. Spoločný inštalovaný výkon 2 reaktorov má predstavovať 3,3 GW, vďaka čomu by mala v budúcnosti pokryť 7 % spotreby elektriny  v krajine.

Výstavba mešká, podľa pôvodných plánov sa rátalo s prevádzkou tohto zdroja už od roku 2019. Novým termínom pre spustenie výroby elektriny je rok 2023.

Projekt dnes trápi, napriek silnej podpore konzervatívnej vlády Davida Camerona, investičná neistota. Kabinet a francúzska spoločnosť EDF Energy stále nepodpísali očakávanú dohodu s čínskymi investormi. Stať sa tak môže v októbri, keď má Londýn navštíviť diplomatická delegácia z Číny. Ďalšími investormi môžu byť Saudi Electric, prípadne rôzne penzijné fondy.

„Contract for difference“

Britská ministerstvo financií sa zaručilo, že 35 rokov, teda vyše polovicu predpokladanej životnosti elektrárne, bude prevádzkovateľovi garantovať výkupnú cenu za vyrobenú elektrinu. Systém štátom garantovaných cien má ochrániť investíciu na súčasnom, podľa EDF zdeformovanom energetickom trhu. Hodnota investície Hinkley Point C je 34 miliárd libier.

Štát má tiež garantovať pokrytie dlhu, cez ktorý chce prevádzkovateľ získať peniaze na výstavbu elektrárne na finančných troch. Úvery, ktoré EDF potrebuje pokryť sa odhadujú na 16 miliárd libier, čo je polovica nákladov.

© energia.sk

Foto: Georg Stefanik/ Bundeskanzleramt Österreich

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.