Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rakúsko možno spotrebúva viac elektriny z jadra ako oficiálne priznáva

Greenpeace obvinil distribučné spoločnosti v Rakúsku, že vedome nakupujú elektrickú energiu z jadra a vydávajú ju za zelenú. V prípade pravdivosti týchto podozrení by Rakúsko dovážalo viac než dvojnásobok atómovej energie, než koľko uvádza v oficiálnej štatistike. Distribútori to odmietajú.

Elektrinu z jadra predávajú ako z OZE

Otázne sú najmä praktiky rakúskych distribučných spoločností. Problém súvisí s európskym systémom obchodovania s certifikátmi pre elektrinu z OZE. Ten je podľa Greenpeace nastavený tak, že distribútorom umožňuje „prenálepkovať” pôvod elektrickej energie. Hoci ju nakúpia od zahraničných výrobcov s jadrovými zdrojmi, domácim klientom ju ponúkajú ako bezatómovú.

Greenpeace hovorí o praní „špinavého elektrického prúdu”. „Distribútor nakúpi napr. určité množstvo elektriny od spoločnosti ČEZ, českého prevádzkovateľa Temelínu. Zároveň si obstará napr. u švédskeho prevádzkovateľa jadrových elektrání lacné certifikáty o vodnej energii. Presne toľko, koľko potrebuje na preklasifikovanie objemu českej jadrovej elektriny na vodnú,“ vysvetľuje Jurrien Westerhof, energetický expert Greenpeace.

Rakúske jadrové farizejstvo?

Rakúsko patrí k najhlasnejším kritikom jadrovej energetiky v Európe. Spolkové úrady sú dlhodobo proti energetickej politike svojich susedov, ktorí využívajú atómovú energiu. Protesty sa najčastejšie zameriavajú proti plánovanému rozšíreniu Temelína v Česku, či dostavbe Mochoviec na Slovensku.

Najnovšie vzbudil obavy Viedne zákon nemeckej vlády, ktorá rozhodla o predĺžení životnosti jadrových elektrární v krajine.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.