Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rafinéria v líbyjskom meste Záwíja spustí na budúci týždeň výrobu

Muhammad Azíz, dlhoročný prevádzkový manažér rafinérie tvrdí, že už v pondelok 29. augusta by mohla začať vyrábať. Najskôr začne spracovávať uskladnenú ropu. Rafinérie v krajine majú totiž problémy s dodávkami suroviny, keďže aj ťažba ropy bola pre nepokoje zastavená. Azíz verí, že v priebehu dvoch dní rafinéria dostane nové zásoby.

Ropná spoločnosť AGOCO, ktorá patrila Líbyjskej národnej ropnej spoločnosti, ale už ju tiež kontrolujú povstalci, potvrdila, že poslala dodávky ropy trom z piatich rafinérií v krajine, avšak ani jedna z nich ešte neobnovila výrobu. Rafinéria v Tobruku je odstavená pre údržbu, ale dôvod, pre ktorý ešte nenabehli rafinérie v Brega a Záwíja, nie je známy. Nevie sa, či majú zatiaľ málo ropy, alebo vážne poškodené výrobné zariadenia.

„Žiadna rafinéria nepracuje. Nemajú ropu a niektoré sú v zlom stave,“ uviedol hovorca AGOCO Abdaldžalíl Majúf.

Spustenie výroby v rafinériách závisí totiž od toho, ako rýchlo sa Líbyi podarí obnoviť ťažbu ropy. AGOCO tvrdí, že už v priebehu niekoľkých týždňov môže začať dodávať ropu z ropných polí Mesla a Sarír, ktoré majú spoločne kapacitu 425.00 barelov ropy denne, čo je štvrtina celkovej kapacity ropných polí v Líbyi.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

(1 barel = 159 litrov)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.