Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

RADÍME: Priebežným sledovaním spotreby energií v bytoch možno ušetriť

„Pokiaľ má váš bytový dom viac ako 500 štvorcových metrov (m2) a je zásobovaný centrálnym zdrojom tepla, máte do konca roka 2016 povinnosť nainštalovať pomerové rozdeľovače tepla alebo iné určené meradlá,“ pripomenula spoločnosť. Podľa jej interných analýz chýbajú takéto merače rok a pol po prijatí novely zákona o tepelnej energetike v približne 20 % bytov na Slovensku.

„Na tohtoročnej schôdzi by sa mali vlastníci bytov spolu so svojím správcom rozhodnúť, aký merací systém si vo svojom bytovom dome vyberú a objednajú. Čas sa kráti, a preto by si voľbu nemali nechať na poslednú chvíľu. Realizácia by sa nemusela stihnúť načas,“ upozornila konateľka a riaditeľka ista Slovakia Jana Machková.

Okrem potreby rozúčtovania energií za teplo a vodu na základe skutočnej spotreby smernica ukladá povinnosť informovať spotrebiteľa o jeho spotrebe energií, a to nielen raz ročne, ako je to dnes, ale aj v kratších časových intervaloch. Takéto poskytovanie informácií je však podľa Machkovej možné vtedy, ak budú bytové domy vybavené vhodnou technológiou.

Šéfka firmy zdôraznila, že na správcov a vlastníkov bytov čakajú v najbližšom období zmeny, ktoré ich výber pomerového rozdeľovača tepla či iného určeného meradla určite ovplyvnia. „Prečo by mali neefektívne investovať v priebehu 10 rokov dvakrát, keď majú príležitosť na úsporné riešenie? Na základe týchto skutočností sa oplatí vybrať si taký systém zberu a spracovania dát spotrebovaných energií, ktorý je založený na rádiovej technológii,“ odporúča.

Nájomníci, ktorí sú častejšie informovaní o spotrebách, sú podľa spoločnosti ista úspornejší než ich susedia. „Integráciou rádiového systému na internetový portál môžu vlastníci bytov, ako aj správcovia sledovať a porovnávať svoju spotrebu energií a vody v kratších časových intervaloch. Sledovaním spotreby môžu v domácnosti ušetriť až 9 % nákladov na energiu za teplo,“ vyčíslila Machková.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.