Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Radičová: Slovensko v budúcnosti ráta s jadrovou energiou

Pondelok – 22.11.2010

Slovensko:

Jadrová energia zohráva a bude zohrávať významnú úlohu v energetickom mixe Slovenska, uviedla premiérka Iveta Radičová na konferencii „Spoločná energetická politika EÚ a energetická bezpečnosť Slovenska”. Vláda podľa nej podporuje dostavbu dvoch nových reaktorov v Mochovciach. Podporu má aj prípadná výstavba nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, ale podmienkou je účasť „zodpovedného a korektného investora.” Prostriedky zo štátneho rozpočtu vláda na tento účel neposkytne. Záväzok Slovenska dosiahnuť 14 % podiel OZE na konečnej spotrebe energii v roku 2020 sa vláda bude snažiť dodržať. Hlavná podpora OZE bude smerovať do využitia biomasy.  (viac informácií)

Slovensko bude pri využívaní OZE preferovať tie zdroje, ktoré môžu dodávať energie za ceny blízke trhovým cenám z konvenčných zdrojov. Štát preto uprednostní biomasu,  na druhej strane sa zníži podpora fotovoltaiky. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a výstavby Martin Chren. Nová energetická politika bude podľa neho sledovať najmä záujmy odberateľov a koncových spotrebiteľov. Projekt implementácie 3. energetického balíčka EÚ má patriť k najdôležitejším výzvam rezortu hospodárstva v najbližšej budúcnosti. (viac informácií)

Európska únia:

Britská vláda sa ospravedlnila rodinám zosnulých zamestnancov jadrového strediska Sellafield. Počas troch desaťročí sa telá 73 pracovníkov stali predmetom lekárskemu výskumu bez súhlasu pozostalých. Vedecký výskum sa zaoberal vplyvmi rádioaktívneho nuklidu na človeka. Telám bývalých pracovníkov sa po smrti odoberali ľudské orgány a tkanivá. U každého prišlo k odobratiu pečene, u takmer každého k aspoň jednej časti pľúc. Minister pre energetiku Chris Huhne predstavil výsledky vyšetrovania členom Dolnej snemovne. Vláda sa podľa neho poučila z chýb minulosti a vylúčil opakovanie podobných praktík v budúcnosti. Na základe zákona z roku 1961 (Human Tissue Act) mali patológovia právo odobrať orgány a ľudské tkanivo v prípade, že konkrétny človek počas života alebo jeho blízky nevyjadrili svoj nesúhlas. Ich povolenie si zákon explicitne nevyžadoval. Pozostalé rodiny vyjadrili sklamanie nad výsledkom vládneho vyšetrovania. Podľa ich právnych zástupcov teraz zvážia ďalšie kroky. (viac informácií)

Výstavba nových jadrových zdrojov v Taliansku sa možno uskutoční na lokalitách pôvodných atómových elektrární. Podľa ministerstva priemyslu sa zvažuje ich umiestnenie na štyroch dnes už nefunkčných elektrárňach, ktoré sú určené na vyradenie. Sú nimi  Caorso, Trino Vercellese, Garigliano a Latina. Postavili sa v 60.rokoch 20. storočia. Taliansko v súčasnosti nevyrába elektrickú energiu z jadra. (viac informácií)

Svet:

Čína nemá dostatok nafty na domácom trhu. Rafinérske spoločnosti China Petroleum and Chemical Corporation v dôsledku toho pozastavili vývoz suroviny. Vláda však zvažuje využitie strategických rezerv na zmiernenie krízovej situácie. Aktuálny stav je výsledkom neracionálnej politiky čínskej vlády z októbra 2010. Lokálne samosprávy museli znížiť dodávky elektrickej energie s cieľom dosiahnuť ciele v oblasti energetických úspor. Mnohé domáce závody reagovali nákupom záložných dieselových generátorov. (viac informácií)

Turkménsko získalo súhlas susedných štátov na položenie plynovodu Nabucco na dne Kaspického mora. Ašchabad bude schopný do potrubia dodávať 40 mld. kubických metrov plynu ročne. Turkménsko má patriť ku kľúčovým dodávateľom projektu, ktorý podporuje EÚ s cieľom znížiť závislosť na dodávkach plynu z Ruska.(viac informácií)

Ukrajina sa nevzdá kontroly na sieťou domácich plynovodov. Podľa prezidenta Viktora Janukovyča je modernizácia ukrajinských plynovodov finančne prijateľnejšia možnosť ako nákladná výstavba Južného toku. Upozornil však, že zahraničná investícia do potrubia na území Ukrajiny nebude znamenať kontroly nad nimi. (viac informácií)

Utorok – 23.11.2010

Slovensko:

Trh so zemným plynom na Slovensku sa podľa hodnotenia Protimonopolného úradu nachádza vo fáze rozvoja. V oblasti prepravy a distribúcie sa podľa správy úradu rozvoj v blízkej budúcnosti nedá očakávať. Na druhej strane rast konkurencie sa od roku 2009 začal v oblasti dodávok komodity. Alternatívni dodávatelia (RWE Slovensko, Shell Slovakia, VNG a Lumius) získali určitý podiel na trhu. Záujem ďalších spoločností vstúpiť na tento trh naznačuje, že je tu priestor na rozvíjanie ďalších podnikateľských aktivít, uzatvára správa úradu. (viac informácií)

Európska únia:

Česko podporí výstavbu a modernizáciu zásobníkov zemného plynu na svojom území. Informoval o tom premiér Petr Nečas, ktorý zároveň vyjadril podporu výstavby alternatívnych trás pre dodávky ropy a zemného plynu. Krajina má dnes osem podzemných zásobníkov zemného plynu so skladovacou kapacitou 3 miliardy kubických metrov. (viac informácií)

Česko pripravuje návrh novely zákona o podpore OZE. Úprava má zabrániť tomu, aby sa v sektore biomasy odohrala podobná situácia ako vo fotovoltaike v posledných týždňoch. Mala by priniesť tiež ukončenie spoločného spaľovania biomasy a uhlia.  Zástupcovia priemyslu požadujú prechodné obdobie po schválení novely, aby sa mohli prispôsobiť novým podmienkam. (viac informácií)

Svet:

Ruský koncern Transnefť varoval krajiny Strednej Európy pred možnými výpadkami ropy počas zimy. Dôvodom má byť potreba prepravy venezuelskej ropy v jednej z vetiev ropovodu Družba.  Podľa ruskej tlače spomenutá vetva ropovodu je na hranici svojej kapacity a nemá ďalšie rezervy. Dohoda o dodávkach ropy z Venezuely do Bieloruska je dôsledkom politických sporov medzi Moskvou a Minskom. (viac informácií)

Čína a Rusko sa nedohodli na zmluve o dodávkach zemného plynu. Rokovania sa presunú na budúci rok. Ruská tlač však priniesla informácie, že napriek neuzavretiu dohody sa podarilo dosiahnuť určitý pokrok. Pôvodne 100 dolárový rozdiel v predstavách oboch partnerov sa výrazne znížil. Medzi Pekingom a Moskvou existuje rámcová dohoda, ktorá zaväzuje Gazprom dodávať do Číny od konca roku 2015 tridsať mld. kubíkov plynu ročne. (viac informácií)

Vojenský útok KĽDR na ostrov Jonpjong nezasiahol juhokórejské terminály na skvapalnený zemný plyn (LNG). Podľa prevádzkovateľa, spoločnosti Korea Gas Corporation, preto nepríde k žiadnej zmene v obchodovaní a dodávkach LNG.  (viac informácií)

Streda – 24.11.2010

Slovensko:

Dušan Randuška z SPP považuje cieľ Slovenska dosiahnuť 14% OZE na konečnej spotrebe energií do roku 2020 za reálny. Systém štátnej podpory „zelenej energie” však podľa jeho slov nesmie deformovať trhové prostredie. Doplnil zároveň, že zemný plyn si v budúcnosti upevní svoju pozíciu. Expert SPP upozornil, že ložiská tradičných producentov v EÚ sa postupne vyčerpávajú. Za predpokladu rastu spotreby do roku 2020 sa preto bude musieť dovážať zhruba 380 mld. kubíkov suroviny ročne. (viac informácií)

Európska únia:

Europoslanci schválili návrh nariadenia, ktorý umožní zo štátneho rozpočtu dotovať stratovú ťažbu v uhoľných baniach aj po roku 2010, presnejšie až do roku 2018. Odmietli tak návrh Európskej komisie, ktorý hovoril o zákaze takýchto dotácií od roku 2014.  (viac informácií)

Svet:

Gazprom znížil objem investícií na nasledujúci rok o 10 %. Investičný program ruského plynárenského monopolu na rok 2011 tak predstavuje 816,36 mld. rubľov.(viac informácií)

Štvrtok – 25.11. 2010

Slovensko:

Regulačný úrad zastavil cenový návrh spoločnosti SPP, ktorý žiadal zvýšenie ceny zemného plynu pre domácnosti od januára 2011 v priemere o 13,4 % a zvýšenie ceny plynu určeného pre výrobu tepla pre domácnosti v priemere o 14 %. Podľa zistení ÚRSO návrh SPP neobsahoval doklady o schválení návrhov cien valným zhromaždením a vyzval plynárov k ich predloženiu. Keďže SPP požadované dokumenty nepredložil, regulačný úrad obidve cenové konania pozastavil. (viac informácií)

Úsporám na Slovensku sa venuje len minimálna pozornosť, myslí si Pavol Široký z OZ Za matku Zem. Riešenie súčasného stavu vidí v novelizácii zákona o energetickej efektívnosti, všeobecnej osvete, monitorovacom systéme energetickej efektívnosti a energetickej efektívnosti v oblasti verejného obstarávania. Podľa Širokého sa na Slovensku umelo živí predstava o OZE ako o veľkom probléme. Odmieta však tvrdenia, že zelená energia deformuje trhové prostredie. Situáciu okolo štátnej podpory fotovoltaického biznisu v Česku a následných protiopatrení českej vlády považuje za zlyhanie Energetického regulačného úradu. (viac informácií)

Svet:

Na finančné odškodnenie si po ekologickej havárii v mexickom zálive nárokuje 450 tis. Subjektov. Reálne však hrozí, že väčšina z nich nesplní podmienky pre poskytnutie odškodného. Vyplatenie odškodného navyše podlieha podmienke, ktorou je zákaz podania žaloby na ropný koncern BP. (viac informácií)

Piatok – 26.11.2010

Slovensko:

Program SLOVSEFF je podľa viceprezidenta EBOR Jana Fischera užitočným nástrojom. Niekdajší český premiér tiež vyzdvihol kvalitu spolupráce medzi slovenskou vládou, EBOR a inštitúciami EÚ, ktoré sa na fungovaní tejto investičnej linky podieľajú. (viac informácií)

Európska únia:

Volkswagen začal v Nemecku s výrobou tepelných mini-elektrární. Zabezpečia nielen vyhrievanie, ale budú schopné tiež dodávať elektrickú energiu do siete. Prevádzkovať ich má spoločnosť Lichtblick, ktorá je najväčším dodávateľom „ekologického prúdu“ v Nemecku. Zariadenia sú určené pre objekty so spotrebou tepla minimálne 40.000 killowatthodín ročne. Zákazníci by tak podľa slov spoločnosti mali dosiahnuť energetickú úsporu až o 40 %. Prvotná investícia dosiahne 5 až 8 tisíc eur. (viac informácií)

Do roku 2015 by mal v rámci EÚ existovať integrovaný trh s elektrickou energiou, tvrdí Pavel Šolc (ČEPS). Koncept postupnej integrácie trhov s elektrinou v rámci EÚ existuje od roku 2009. Zadefinoval sa ako „single price coupling” v rámci všetkých štátov EÚ. Market coupling medzi Českom a Slovenskom označil za unikátny projekt v rámci strednej Európy. Viac informácií a kompletný audio príspevok Pavla Šolca tu:

Skupina českých senátorov vyjadrila pochybnosti nad predkladanou podobou zákona o fotovoltaike. Ak legislatíva v súčasnej podobe neprejde hornou komorou parlamentu hrozí, že nevstúpi do platnosti včas. Senátori argumentujú možnými žalobami zo strany prevádzkovateľov elektrární. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.