Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
7. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Radičová: Predaj štátnych teplární nesmie ohroziť čerpanie prostriedkov z EÚ

Podľa Ivety Radičovej si musí dať vláda pozor, aby sa predajom teplární neohrozila možnosť získania príspevok EÚ na technológie. Na modernizáciu totiž môže SR získať aj pomoc z európskych zdrojov, tá by však mohla byť prehodnotená, pokiaľ sa zmení vlastníctvo teplárenských spoločností. „Môžeme získať podporu aj z EÚ, ale ak ideme meniť vlastníka, tak únia prehodnotí systém pomoci na modernizáciu a nové technológie,“ upozornila.

Definitíva padne zrejme v stredu

Predstavitelia vládnych strán majú diskutovať o privatizácii teplární dnes na Koaličnej rade, v stredu (9.2.) by mala o nej definitívne rozhodnúť vláda.

Nevyhnutné investície do nových technológií podľa Radičovej vyplývajú z nových smerníc EÚ, ktoré majú čoskoro vstúpiť do platnosti. Predaj štátnych podielov v teplárňach preto musí mať formu otvorenej medzinárodnej súťaže, konzultovanej s Bruselom. „Som presvedčená, že v stredu na vláde o celom postupe rozhodneme tak, aby sme sa nepripravili o podporné financie z EÚ a aby skončilo nehorázne prideľovanie rôznych odmien,“ avizovala Radičová.

Vysoké odstupné pre exšéfov teplární je škandál, myslí si Radičová

V tejto súvislosti označila medializované informácie o vysokom odstupnom viacerých šéfov košických teplární po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch vo funkcii za „škandál“. Zároveň však upozornila, že pri súčasnom nastavení pravidiel je možnosť zásahov štátu obmedzená. „Obávam sa, že bez toho, aby sa úplne zmenil status teplární, to bude nekonečný príbeh,“ zdôraznila.

Jednoznačne zodpovedné za nominantov v takýchto štátnych firmách sú podľa Radičovej regionálne štruktúry jednotlivých strán. „Koaličná rada nerieši tieto personálne nominácie, to riešia regionálne úrovne a tieto štruktúry nesú zodpovednosť za takéto návrhy,“ priblížila premiérka s tým, že tieto stranícke štruktúry by mali voči sebe určite vyvodiť aj príslušnú zodpovednosť.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.