Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Radičová oslavovala s plynármi 155. výročie, zažala historickú repliku lampy

Premiérka vyzdvihla, že územím Slovenska prechádza významné prepojenie plynovodu. „Aj vďaka jeho vybavenosti, technologickej zdatnosti, modernizácii sa spolupodieľame na tom, aby európsky región nemal problém s dodávkami takého dôležitého zdroja, akým plyn je.“ Spomenula zároveň „krušné chvíle“ z roku 2009, keď bol plynový kohútik odstavený a krajina stála „tvárou v tvár vážnemu problému“.

Vyzdvihla projekt plynového prepojenia s Maďarskom, chystá sa podľa nej aj prepojenie s Poľskom. Tieto kroky podľa Radičovej znamenajú „trošku pokojnejší spánok a menšie obavy, aby sa kríza z roku 2009 nezopakovala“.

Prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu Pavol Janočko potvrdil, že Slovensko je druhou najviac plynofikovanou krajinou v Európe. „Máme najväčšiu kapacitu, čo sa týka prepravy plynu, a prepravujeme najviac ruského zemného plynu do západnej Európy.“

Janočko zdôraznil, že do budúcnosti chcú podporovať a propagovať zemný plyn ako najekologickejšie fosílne palivo. Maďarsko-slovenské prepojenie môže byť podľa neho hnacou silou ďalšieho rozvoja vo využívaní slovenskej plynárenskej sústavy.

Premiérku obdarovali plynári obrazom prvej slovenskej plynárne, ktorá sídlila neďaleko dnešného Úradu vlády SR.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.