Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičová - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Radičová Foto: SITA/Ľudovít Vanniher
11. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Radičová lobovala v Londýne za peniaze z EBOR na odstávku Bohuníc

Premiérka Iveta Radičová včera (10.5.) v sídle Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) lobovala za pridelenie dodatočných peňazí na odstávku jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „Vítam podporu pre budúcu finančnú perspektívu na ďalšie zdroje, ktoré budeme potrebovať na dokončenie procesu,“ povedala po stretnutí s prezidentom EBOR Thomasom Mirowom. Akú časť zo 425 miliónov eur, ktoré ešte na odstávku Slovensko potrebuje zohnať, EBOR poskytne, však Mirow neprezradil.

Rozpočtové možnosti EBOR totiž budú závisieť od podoby finančnej perspektívy európskeho rozpočtu na roky 2014 – 2020. Navyše, o zdroje na odstávku svojich jadrových elektrární sa budú uchádzať aj ďalšie európske krajiny, predovšetkým Litva a Bulharsko.

„Kým nebude uzavretá diskusia o finančnej perspektíve, je predčasné hovoriť o rozhodnutí EBOR, rovnaký záujem budú mať ďalšie dve krajiny, budeme vyjednávať na úrovni EÚ aj s EBOR,“ informovala Radičová novinárov. Celkovo má Slovensko stáť odstávka Bohuníc ešte 1,15 miliardy eur.

Podľa Radičovej slovenská vláda oceňuje angažovanosť EBOR pri odstávke elektrárne nielen v oblasti financií, ale aj v poskytovaní odbornej pomoci. Ubezpečila zároveň , že Slovensko je pripravené na záťažové testy v elektrárni, keďže bezpečnosť jej prevádzky je v súčasnosti na vysokej úrovni.

Ďalšie peniaze sú vyhradené na projekt JEREMIE, ktorý má podporovať malé a stredné podniky, hlavne v oblasti vedy a výskumu. Iniciatíva Jeremie má mať celkový objem 100 miliónov eur, z ktorých 85 má poskytnúť EBOR. Predpokladá sa, že národné spolufinancovanie zo slovenskej strany bude predstavovať 15 miliónov. O konkrétnych podmienkach sa však stále rokuje.

Zdroj: SITA, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.