Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičová - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Radičová Foto: SITA/Ľudovít Vanniher
5. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Radičová: Časť teplárni možno predsa len dostanú mestá

Časť majetku šiestich teplárenských spoločností, ktoré chce vláda privatizovať, možno kabinet Ivety Radičovej ponúkne aj mestám. Tie by mali v prípade dohody na takomto riešení získať podiel bezodplatne. Vláda však neplánuje previesť na mestá významný podiel v teplárňach. „Neuvažujeme o takej časti, ktorá by významne znevýhodnila záujem solídnych investorov,“ spresnila po pondelkovom rokovaní Koaličnej rady Radičová. Tento prevod by pritom nemal výrazne ovplyvniť plánovaný príjem z privatizácie podnikov.

Kabinet chce o pripravovanej privatizácii teplární rokovať so zástupcami miest a obcí na stredajšom výjazdovom rokovaní v Štrbe, na ktorom by mali byť prítomní aj predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska. Dôvodom tohto kroku je skutočnosť, že väčšinu distribučných sietí vlastnia práve mestá a vláda má záujem, aby dodávky tepla do domácností zostali v budúcnosti plynulé.

„Prichádzame na diskusiu s návrhom, aby tie mestá, ktorých sa situácia teplární dotýka a nemajú finančné zdroje na nevyhnutné investície v nich, mali vplyv na chod teplární, jednak prostredníctvom účasti v dozorných radách a jednak takou percentuálnou účasťou, aby mali právo zvolávať valné zhromaždenie a teda mali prehľad a kontrolu nad chodom teplární,“ uviedla Radičová.

Koaličné strany sa pritom ešte musia dohodnúť aj na rozdelení príjmov z predaja šiestich štátnych teplárenských spoločností. Ich odhadovaná trhová hodnota je 160 až 200 miliónov eur. Tieto peniaze by napr. KDH chcelo prioritne použiť na oddlženie nemocníc, SaS zase na riešenie situácie v dôchodkovom systéme. Viacerí koaliční lídri sa prikláňajú ku kombinácii rôznych účelov s tým, aby tieto peniaze neboli minuté na bežnú spotrebu štátu.

Záujem o privatizáciu teplárenských spoločností už pre agentúru SITA potvrdilo viacero spoločností. O teplárne chce napríklad zabojovať rakúska spoločnosť Energie Steiermark AG, ktorá vlastní 100-percentný podiel v slovenskom holdingu Stefe SK, ďalej firma Cofely patriaca do skupiny GDF SUEZ, či francúzska Dalkia. Na privatizácii teplárenských spoločností sa pravdepodobne zúčastnia aj Slavia Capital, Penta a nemecká spoločnosť MVV Energie prostredníctvom svojej českej stopercentnej dcéry MVV Energie CZ. Energetický a průmyslový holding, ktorého akcionárom je aj J&T, svoju účasť v privatizácii nepotvrdil, ale ani nevylúčil.

SITA , TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.