Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičová - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Radičová Foto: SITA/Ľudovít Vanniher
20. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Radičová:Bezpečnosť jadrových elektrární je pre nás prvoradá

Jadrová energetika musí dostať naďalej priestor v európskom a svetovom energetickom mixe. Vyhlásila to vo štvrtok (19.5.) vo svojom prejave na Európskom jadrovom fóre v Prahe predsedníčka vlády Iveta Radičová. Pre rozvoj v oblasti bezpečnosti, efektívnosti a nákladovej konkurencieschopnosti si však aj atómová energia podľa nej vyžaduje nové technológie a vývoj nových, bezpečnejších riešení.

Podľa Radičovej sú nedávne udalosti v japonskej elektrárni Fukušima zdvihnutým prstom na zamyslenie. „Udalosti ako v Japonsku, rovnako ako iné priemyselné havárie, nás všetkých nútia predovšetkým veľmi dôsledne, zodpovedne a do najmenších detailov posúdiť všetky okolnosti, ktoré ich spôsobili. Prijatie našich následných rozhodnutí musí byť pevne opreté o odborné analýzy, pretože len vtedy vieme urobiť dobré a zodpovedné rozhodnutia voči našim občanom a prírode,“ konštatovala v prejave Radičová.

Slovenská vláda preto podľa nej podporuje uskutočnenie stresových testov jadrových elektrární, ktoré budú zamerané na príčiny a okolnosti, ktoré spôsobili haváriu jadrovej elektrárne vo Fukušime. „V tejto súvislosti chcem zdôrazniť, že už pred udalosťami v Japonsku sa na Slovensku začali práce na posilnení ochrany prevádzky našich jadrových elektrární pred následkami silnejšieho zemetrasenia. Aj to svedčí o tom, že k bezpečnosti prevádzok jadrových elektrární pristupujeme naozaj zodpovedne,“ dodala.

P. Nečas: Testy jadrových elektrární by sa nemali spolitizovať

Myšlienku dodatočného testovania bezpečnosti jadrových elektrární v EÚ podporuje aj Česko. Praha ale zároveň varuje pred pokusmi tieto výsostne technické a bezpečnostné otázky záťažových testov politizovať. „Som presvedčený, že sa máme držať odborných hľadísk a nehľadať umelé politické hľadiská,“ zdôraznil predseda českej vlády Nečas, hostiteľ 6. Európskeho jadrového fóra v Prahe.

„Pre štátne orgány, počínajúc vládou a končiac Štátnym úradom pre kontrolu jadrovej bezpečnosti (SÚJB), je bezpečnosť prevádzky českých jadrových elektrární prvoradou prioritou. Sme pripravení pripraviť sa prejsť záťažovými testami, ktoré budú definované na odbornej úrovni,“ dodal.

G. Oettinger: Veríme v rýchle nájdenie kompromisu

Podľa komisára EÚ pre energetiku Oettingera by sa pravidlá pre záťažové testy mali stanoviť do konca tohto roka a od 1. júna 2011 by sa mohlo spustiť testovanie v jednotlivých krajinách. To bude mať tri úrovne: najprv elektráreň skontroluje samotný prevádzkovateľ, na druhom stupni záťažových testov bude kontrola zariadení národnými regulátormi a napokon aj kontrola medzi krajinami navzájom.

Európsky komisár pre energetiku sa však vyhol odpovedi na otázku, aký postup bude nasledovať v prípadoch, ak jadrová elektráreň záťažovým testom neprejde.

„Zámerom je dospieť k zhode v najbližších dňoch,“ uviedol Oettinger.

SITA, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.