Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina splátky platby cena energia
Foto: ilustračné, GettyImages
21. septembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje: Ceny plynu a tepla prudko stúpnu, ako sa brániť?

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) očakáva v budúcom roku výraznejší nárast regulovaných cien plynu a tepla. Dôvodom má byť približovanie sa komoditnej zložky ceny k trhovým cenám podľa futures. Zároveň však rada predpokladá, že vláda nepripustí plné prispôsobenie regulovaných cien k aktuálnym trhovým cenám. Výraznejší nárast ceny elektriny v budúcom roku očakáva RRZ pre navýšenie distribučných poplatkov.

V júnovej prognóze rada odhadovala, že v budúcom roku by mala elektrina medziročne zdražieť o 7,5 %, o rok neskôr o 12 %. V septembrovej prognóze hovorí, že elektrina v budúcom roku zdražie o 18 % a v tom ďalšom o 7,7 %. Pri cenách plynu pôvodne rada odhadovala, že v roku 2024 stúpnu o 25,1 % a v tom ďalšom o 6,8 %. Aktuálne tvrdí, že ceny plynu stúpnu v budúcom roku o 34 % a v tom ďalšom o 7,3 %.

Odhad upravila RRZ aj pri cenách tepla. Pôvodne si myslela, že cena tepla by sa v roku 2024 mala zvýšiť o 18,1 % a o rok neskôr o 4,9 %. Septembrová prognóza hovorí o raste cien tepla v budúcom roku o 25 % a v tom ďalšom o 5,3 %. „V ďalších rokoch predpokladáme postupné premietnutie rastúcich prevádzkových nákladov do koncových regulovaných cien elektriny, plynu a tepla pre spotrebiteľov,“ uvádza rada.

Regulované ceny energií pre domácnosti za plyn a elektrinu v prognóze na rok tento rok sú známe z cenníkov od začiatku roka. V aktuálnej prognóze naďalej RRZ predpokladá platnosť dohody so Slovenskými elektrárňami v celom horizonte prognózy, kde pre rok 2024 je dohodnutý nulový nárast komoditnej zložky konečnej ceny elektriny pre domácnosti a v ďalších rokoch prognózy o 9 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.