Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Chren - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Štátny tajomník MHV SR Martin Chren. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
2. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Rada pre reguláciu už nebude navrhovať vedenie ÚRSO

Predsedu a podpredsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už možno nebude menovať Rada pre reguláciu, ale parlament na základe návrhu Výboru NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu. Vyplýva to z vládou schváleného návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Zákon z dielne rezortu hospodárstva by mal vstúpiť do platnosti od 1. júna 2011 – samozrejme v prípade, že ho schvália ešte poslanci NR SR.

Podľa štátneho tajomníka Chrena v súčasnosti panuje na regulačnom úrade nezákonný stav. „My sa nechceme púšťať do súbojov so šéfom ÚRSO, ani reagovať na niektoré paranoické pripomienky. Sme presvedčení, že je potrebné odstrániť protiprávny stav, ktorý v súčasnosti panuje, kedy funkciu predsedu ÚRSO a predsedu Regulačnej rady vykonáva jeden človek, hoci zo zákona ju nesmie vykonávať tá istá osoba. Využíva sa pritom prechodné ustanovenie, ktoré malo platiť len dočasne, ale platí už viac ako 4 roky,“ uviedol po rokovaní vlády.

Chren odmieta obvinenia zo snahy o politické ovládnutie ÚRSO. Naopak, zákon by mal podľa neho posilniť demokratický princíp a odstrániť „systémový nedostatok“ v zákone. „Doterajší postup je nesprávny a chceme ho zmeniť. Voľbu odovzdávame do rúk NR SR, čiže poslancom, ktorí volia napríklad aj generálneho prokurátora, aj šéfa STV. Ide teda o najdemokratickejší mechanizmus, aký môže byť. Ťažko nás teda možno obviňovať z nejakej účelovosti alebo niečoho podobného,“ doplnil.

Chren: Novelizácia neprebehne v skrátenom legislatívnom konaní

Novelu zákona o sieťových odvetviach parlament neprerokuje v skrátenom legislatívnom konaní ako pôvodne navrhovalo ministerstvo hospodárstva. „Vláda sa zhodla, že na skrátené legislatívne konanie neexistujú dostatočne vyargumentované dôvody. A keďže nechceme, a v tom sme iní než predchádzajúca garnitúra, zneužívať tento inštitút, tak zákon pôjde v normálnom, štandardnom procese,“ spresnil Chren.

Rada pre regulácia mená kandidátov navrhla, vláda však o nich nerokovala

Rada pre reguláciu pritom už kandidátov na predsedu a podpredsedu ÚRSO našla. Predsedom ÚRSO sa mal stať od 17. februára tohto roka Dušan Bernáth a jeho podpredsedom Vladimír Čepka. Ako informoval hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták, mená obidvoch kandidátov už Rada pre reguláciu, ktorá pôsobí na úrade okrem iného aj ako druhostupňový odvolací orgán, predložila vládnemu kabinetu. Vláda ale o týchto personálnych návrhoch zatiaľ nerokovala a rezort hospodárstva predložil spomínanú vlastnú predstavu obsadzovania vedenia úradu.

Rezort hospodárstva podľa jeho hovorcu Roberta Mervu návrh novely pripravil ešte pred tým, ako sa vedenie regulačnej rady odhodlalo po niekoľkých rokoch nominovať predsedu a podpredsedu ÚRSO. „Týmto legislatívnym návrhom sa snažíme prispieť k postupnej implementácii tretieho energetického liberalizačného balíčka tak, aby sme do budúcnosti vylúčili systémové zlyhania v činnosti regulačného úradu,“ povedal Merva.

Regulačná rada: Rezort hospodárstva sa snaží politicky ovládnuť ÚRSO

Rada pre reguláciu pritom považuje návrh novely zákona o sieťových odvetviach za ďalší pokus rezortu hospodárstva ako politicky ovládnuť ÚRSO. „Otvoril by sa tým priestor pre lobistické skupiny z pozadia Ministerstva hospodárstva SR a proklamované želanie o znížení cien energií by sa čoskoro obrátilo na svoj protiklad. Svedčí o tom odobrujúci postoj ministerstva k odvolaniu Slovenského plynárenského priemyslu voči zamietnutiu návrhu na zvýšenie cien plynu pre domácnosti o 13 %, ktorý úrad zamietol,“ uvádza Rada pre reguláciu v stanovisku.

Neobsadenie pozície šéfa ÚRSO súčasné vedenie ministerstva hospodárstva kritizovalo už dávnejšie. Rezortu prekážalo, že šéfovaním úradu bol poverený súčasný predseda Rady pre reguláciu Jozef Holjenčík, pričom ten pôsobí vo dvoch funkciách  už takmer štyri roky. Podľa ministerstva tak nebolo zabezpečené nezávislé fungovanie celého regulačného úradu.

Jurčíkov návrh zmeny štruktúry ÚRSO nenašiel dostatočnú podporu

Stav v regulačnom úrade sa snažili riešiť už aj poslanci. Regulačný úrad mal mať podľa odmietnutého návrhu poslanca za stranu Sloboda a Solidarita Ľudovíta Jurčíka od apríla novú štruktúru vedenia. Podľa jeho návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, o ktorom parlament na februárovej schôdzi odmietol ďalej rokovať, mala funkciu predsedu ÚRSO nahradiť trojčlenná Regulačná komisia. „Navrhovanou zmenou zákona sa odstráni štyri roky trvajúce provizórium, kedy predseda Rady pre reguláciu vykonáva pôsobnosť predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a rozhoduje vo veciach cenovej regulácie,“ zdôvodňoval poslanec.

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval nových členov Rady pre reguláciu v máji roku 2007. Urobil tak po tom, čo parlament počas vládnutia Roberta Fica vo februári 2007 schválil novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, čím sa skončilo funkčné obdobie vtedajších členov regulačnej rady. Dvaja členovia regulačnej rady sú podľa aktuálneho zákona menovaní na obdobie šiestich rokov, dvaja na štyri a dvaja na dva roky. Šéfom regulačnej rady by mal byť Jozef Holjenčík až do roku 2013.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.