Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
29. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rada pre reguláciu: Plyn zlacnie o 5,24 %

Rada pre reguláciu rozhodla v rámci odvolacieho konania o znížení cien zemného plynu pre domácnosti v roku 2012 v priemere o mínus 5,24 percenta, oznámil dnes jej predseda Jozef Holjenčík na krátkom poobednom brífingu. Nové maximálne ceny vstúpia do platnosti po tom, ako Rada doručí rozhodnutie v písomnej podobe spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, čo sa udeje pravdepodobne v horizonte niekoľkých dní.

Rozhodnutie bude znamenať zníženie celkových ročných nákladov domácností až do výšky 70 eur bez DPH, v závislosti od odberovej tarify:

  • ročné náklady domácnosti v tarife D1 sa znížia v priemere o 2 eurá bez DPH,
  • ročné náklady domácnosti v tarife D2 sa znížia v priemere o 30 eur bez DPH,
  • ročné náklady domácnosti v tarife D3 sa znížia v priemere o 70 eur bez DPH.

Jozef Holjenčík zdôraznil, že odvolacie konanie na pôde Rady prebehlo v súlade s legislatívou a vylúčil prípadný konflikt záujmov vyplývajúci z jeho pôsobenia na poste zastupujúceho predsedu ÚRSO. Ako povedal, na hlasovaniach Rady sa nezúčastňuje.

Na otázku portálu energia.sk, či sa téma regulovaných cien zemného plynu pre domácnosti nemôže pre medializované rozdiely vo výpočtoch ÚRSO a SPP preniesť z regulačných orgánov na pôdu arbitrážnej komisie alebo súdu, Holjenčík reagoval: „Používame metodiku výpočtu, ktorá je stanovená platnou legislatívou. Sme štátny úrad, pre nás platia zákony tak, ako aj pre SPP.“

ÚRSO súčasné konanie zrejme zastaví

Na konci roka 2011 podala spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel cenový návrh, podľa ktorého by sa ceny pre domácnosti zvýšili v roku 2012 v priemere o 23 percent. Rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) z 14. decembra 2011 určilo zvýšenie ceny zemného plynu pre domácnosti v priemere o 5,53 %. SPP sa proti rozhodnutiu odvolal na Radu pre reguláciu. Práve rozhodnutie Rady v odvolacom konaní bolo predmetom dnešného tlačového brífingu. Rada zohľadnila v rozhodnutí už i medzi časom známy dodatok ku kontraktu medzi SPP a dodávateľskou spoločnosťou Gazprom Export.

Regulačný úrad ÚRSO v januári 2012 oznámil, že pre spomenutý dodatok začal tzv. konanie z vlastnej iniciatívy. Holjenčík odhadol, že výsledkom by mohol byť pokles ceny v priemere o 3 až 5 percent. SPP si uplatnil svoje právo nahliadnuť do spisu a pre zákonné lehoty preto toto konanie zatiaľ nie je ukončené, vysvetlil Holjenčík. Po tom, čo Rada vyhotoví písomnú verziu rozhodnutia, „zrejme Úrad zareaguje tak, že cenové konanie zastaví, pretože už došlo k zmene, ktorú chcel Úrad urobiť,“ doplnil.

Cena plynu na výrobu tepla

Pokiaľ ide o cenu zemného plynu určeného na výrobu tepla, od 1. januára 2012 vstúpila do platnosti nová vyhláška, ktorá mení spôsob regulácie. Preto je teraz na jednotlivých teplárenských spoločnostiach, či sa obrátia na SPP so žiadosťou o úpravu ceny komodity. Holjenčík uviedol, že tak môžu spraviť s ohľadom na dodatok k zmluve medzi SPP a Gazprom Exportom. „Odporúčam im to vrele,“ uzavrel.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.