Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. februára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Rada pre reguláciu odmieta kritiku návrhu novej regulačnej politiky

Rada pre reguláciu vyslovuje počudovanie nad výrokmi  niektorých politikov, ktoré odzneli v posledných dňoch na tému regulačnej politiky. Návrh regulačnej politiky, o ktorom sa teraz verejne diskutuje, bol označený za  neprijateľný až šokujúci, pretože neobsahuje žiadne konkrétne formuly a vzorce na výpočet cien elektriny a plynu, ktoré sú v súčasnosti vraj  najvyššie v Európskej únii. Rada pre reguláciu preto zdôrazňuje, že ide o strategický materiál a jeho tézy slúžia ako východisko, podľa ktorého sú vydávané výnosy a vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví., v ktorých je už konkrétne stanovený rozsah regulácie, spôsoby a postupy vykonávania regulácie s konkrétnymi formulami a vzorcami. Rada pre reguláciu nie je výkonný článok regulácie, jej poslaním je vytýčenie koncepcie regulácie a je preto logické, že až sekundárna legislatíva úradu môže spĺňať kritériá konkrétnosti a exaktnosti.

Rada odmieta aj kritiku, že návrh regulačnej politiky na roky 2012 – 2016 neobsahuje vyhodnotenie uplynulého regulačného obdobia. Dôvod je jednoduchý. Trojročné regulačné obdobie rokov 2009 – 2011 ešte stále trvá a preto nemôže byť predmetom hodnotenia.    

Argument, že Slovensko má najvyššie ceny energií sa vo svetle európskych štatistík, viď príloha, ukazuje ako nepravdivý.  V oblasti dodávky elektriny a plynu domácnostiam má Slovensko ceny nižšie ako je európsky priemer. Distribučné poplatky sú tiež pod priemerom EÚ. Vyššie sú len ceny za prenos elektriny, ale to len v dôsledku začlenenia 110 kV sústavy počas privatizačného procesu do distribučných sietí a nie do prenosovej sústavy ako je to ostatných štátoch. Kritici rady a úradu zabúdajú účelovo uviesť, že podstatný nárast cien elektriny pre podnikateľov spôsobilo netransparentné stanovenie poplatku za odvod do jadrového fondu, (proti čomu úrad viac krát namietal), podpora živelnej výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a nerešpektovanie záväzku voči firme ATEL, ktorý je Slovenská republika povinná uhradiť. Všetky uvedené dôvody spolu s nárastom DPH sa podpísali pod ceny elektriny pre podnikateľov. Úrad v tejto oblasti nemá kompetencie zasahovať.  Skôr by sa dalo  poukázať na nedostatočnú ingerenciu štátu, menovite Ministerstva hospodárstva SR, ktoré má tieto otázky v agende.

Všetky úradom regulované poplatky  sú pod priemerom Európskej únie. Úrad striktne dodržuje zásadu, že cena elektriny a plynu obsahuje oprávnené náklady a primeraný zisk. O neprimeraných ziskoch monopolov, ktoré spomínal pán minister Miškov, by sa dalo hovoriť napríklad vtedy, ak by úrad schválil návrhy na zvýšenie cien plynu, s ktorými ministerstvo de facto súhlasilo. 

Rada pre reguláciu konštatuje, že kritici činnosti rady a úradu nepoužívajú objektívne informácie a údaje, ale naopak, tieto svojvoľne deformujú s cieľom zmanipulovať verejnú mienku. Tendenčne podávané polopravdy, ktoré s pravdepodobnosťou blízkou k istote sú vláde zámerne podsúvané z rôznych podnikateľských a lobistických kruhov,  naberajú zreteľné formy diskreditačnej kampane, na konci ktorej sa má nezávislý regulačný úrad stať iba poslušným nástrojom v ich rukách.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.