Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

R. FICO: SPP podal návrh na zvýšenie cien plynu takmer o 40 % (2)

„Sú to šialené návrhy, pretože dohromady je to takmer 40 %. Tejto vláde sú prednejšie zisky monopolov ako ľudí, ktorí potrebujú plyn napríklad na varenie,“ zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii šéf najsilnejšej opozičnej strany Robert Fico (Smer-SD).

Po novom, od 1. mája tohto roka môže podávať cenové návrhy na zvýšenie cien plynu predstavenstvo SPP, v ktorom sú traja zástupcovia štátu a zvyšní štyria za ostatných akcionárov. „Dnes si tak menšinoví akcionári robia takmer, čo chcú,“ upozornil Fico.

Ako vyzdvihol, vládna koalícia musela o tejto plánovanej zmene vedieť, pretože má v predstavenstve zástupcov. Tí to museli oznámiť ministrovi hospodárstva a ten zase premiérke. Fico sa tak pýtal, prečo vláda nekonala.

Do konca apríla tohto roka platil ešte zákon, ktorý zaviedla bývalá Ficova vlády. Podľa znenia tej legislatívy určovalo ceny valné zhromaždenie, kde má Slovensko väčšinové zastúpenie. Smer-SD tak vyzýva vládu, aby predložila do parlamentu návrh, ktorý vráti právo navrhovať ceny za plyn valnému zhromaždeniu.

„Nárast bude naozaj drastický, jediná brzda bude Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO),“ konštatoval poslanec a exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Práve ÚRSO o návrhu SPP na zmenu cien plynu definitívne rozhoduje.

Exminister však upozornil, že súčasná vládna koalícia sa snaží zmeniť zákon o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý by jej mal zabezpečiť možnosť vymeniť predsedu ÚRSO. Zmena legislatívy je v druhom čítaní na aktuálnej schôdzi NR SR a poslanci by o nej mali rozhodnúť pravdepodobne už dnes.

Predsedu Jozefa Holjenčíka, ktorý bol vo funkcii už za Ficovej vlády, by mal tak nahradiť vládny človek. „Nominant, ktorý kedysi robil na ministerstve hospodárstva a pripravoval privatizáciu SPP,“ zdôraznil Jahnátek. Fico dúfa, že ľudia na ÚRSO „niečo takéto nedovolia“.

Hovorca ÚRSO Miroslav Lupták pre TASR potvrdil, že regulačný úrad od spoločnosti SPP dostal návrh na zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Odmietol ho však spresniť. „Nikdy sme nerobili to, že by sme komentovali podaný návrh skôr, ako je vydané rozhodnutie. Rozhodnutie máme vydať najneskôr 6. júna 2011,“ dodal Lupták.

UPOZORNENIE:

Správa je rozšírená o 6. až 9. odsek.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.