Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

R. FICO: Projekt Nord Stream 2 je čisto politický, a nie komerčný projekt (2)

Fico pripomenul, že nová vetva plynovodu má obísť Ukrajinu a dodávať ruský plyn severom do Nemecka. „Významne by sa tým posilnilo postavenie Ruska a Nemecka, pokiaľ ide o zdroje plynu do Európy. Je to čisto politický projekt, odmietame jeho charakteristiku ako komerčného,“ zdôraznil.

Berlín tomuto projektu vyjadril podporu a nemecká kancelárka Angela Merkelová aj dnes na summite EÚ zdôraznila, že ide o čisto komerčný projekt so súkromnými investormi. Zároveň uviedla, že Ukrajina by mala naďalej hrať úlohu tranzitnej krajiny pre dodávky plynu.

Slovenský premiér upozornil, že súčasný Nord Stream sa využíva iba na 50 percent svojej kapacity, preto nie je dôvod na výstavbu jeho ďalšej vetvy. „Je v rozpore s princípmi Energetickej únie a ide aj proti politike, ktorú robíme voči Ukrajine,“ upozornil. Zároveň nerozumie tomu, prečo sa takéto projekty neodkonzultujú s ďalšími členskými krajinami EÚ. „Keď sa dajú dve veľké krajiny dohromady, tak vždy trpí niekto iný. Nie je možné odrezať Ukrajinu, ktorej to spôsobí dvojmiliardovú stratu na tranzitných poplatkoch,“ podčiarkol.

Stratové bude tiež Slovensko. Podľa ministerstva hospodárstva by v prípade, ak by k dobudovaniu Nord Stream 2 došlo, prišla SR o ročný zisk 400 miliónov eur a znížila by sa jej úloha dôležitého energetického hráča.

Proti projektu sa jasne vymedzila celá Vyšehradská štvorka. Na jej stranu sa postavil aj taliansky premiér Matteo Renzi. „Dokonca povedal, že sa v tomto prípade cíti ako čestný člen V4,“ dodal Fico.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 3. až 6. odsek.

TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.