Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. decembra 2017 Ostatné od Energia.skTASR

P.Žiga:V EÚ sme presadili reguláciu cien elektriny pre najzraniteľnejšie skupiny

Žiga v rozhovore pre TASR pripomenul, že Rada EÚ pre energetiku v pondelok prerokovávala viaceré legislatívne návrhy Európskej komisie s názvom Čistá energia pre všetkých Európanov a dodal, že tieto rokovania začali už pred rokom, počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Podľa jeho slov potrvajú rokovania ministrov dlho do noci, členským štátom sa však podarilo nájsť dohodu ohľadom nariadenia o deregulácii cien energií. „My sme sa zasadili s ostatnými krajinami za to, aby naďalej dochádzalo k regulácii, hlavne pre tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov,“ vysvetlil Žiga.

Minister upozornil, že veľké debaty sú k smernici o obnoviteľných zdrojoch, ktorá EÚ ako celok zaväzuje do roku 2030 dospieť k 27 % výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Upozornil, že toto číslo nie je rovnaké pre jednotlivé národné ekonomiky EÚ a dodal, že vláda SR zatiaľ nie je v štádiu, aby zadefinovala svoje percentuálne záväzky. Dodal, že ak EÚ ako celok mala záväzok do roku 2020 zaistiť 20 % „zelenej energie“, cieľ pre Slovensko bol na úrovni 14 % a podobný scenár nás v Únii čaká aj v ďalšom desaťročí.

Spresnil, že výroba elektrickej energie na Slovensku nie je založená na znečisťujúcich technológiách, a preto znižovanie skleníkových emisií budeme musieť riešiť hlavne v doprave a v oblasti energetickej účinnosti.

Rada ministrov sa venuje aj novému dizajnu trhu s elektrinou v EÚ, kde sa kladie dôraz na koncového užívateľa s tým, že spotrebitelia dostanú viac možností vyberať si dodávateľov elektriny, ako aj elektrinu vyrábať a dodávať do siete. Žiga v tejto súvislosti upozornil, že na Slovensku štát nie je jediným hráčom na trhu s elektrinou, sú tu aj súkromné distribučné spoločnosti a predajcovia, podľa jeho slov sa však vláda bude snažiť pripraviť všetky zákony a legislatívne podmienky tak, aby najväčší úžitok mal konečný spotrebiteľ.

Minister nesúhlasí s niektorými názormi, že ceny elektrickej energie na Slovensku sú najvyššie v EÚ, podľa jeho slov „ideme zlatou strednou cestou“, pričom štát a jeho nezávislý regulátor dozerajú na to, aby sme sa z európskeho priemeru neodklonili. Tu vidí výhodu budovania energetickej únie, ktorej cieľom je umožniť aby každý spotrebiteľ v EÚ mal prístup k tej najlacnejšej energii, ako sa len dá.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.