Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

PwC: Ťažba ropy z bridlíc môže znížiť jej cenu a podporiť globálnu ekonomiku

Vďaka lacnejšej rope by globálny hrubý domáci produkt (HDP) mohol v roku 2037 byť vyšší o 2,7 bilióna USD (2 bilióny eur) alebo 3,7 %, než sa doteraz predpokladalo. Vďaka dodatočnej ponuke by cena ropy mohla klesnúť o 25 % až 40 %, uvádza sa v štúdii PwC.

Podľa PwC má ťažba ropy a plynu z bridlíc veľký potenciál. Ropa z bridlíc by mohla pokryť až 12 % svetovej spotreby a spôsobiť revolúciu na ropnom trhu. „Krajiny s veľkými zásobami ropy a plynu z bridlíc, ako sú USA a Čína, môžu prispieť k tomu, že cena ropy klesne pre všetkých spotrebiteľov,“ uviedol hlavný ekonóm PwC John Hawksworth. Z toho by mali profitovať predovšetkým priemyselné krajiny, ako sú Nemecko a Japonsko, ale aj rozvíjajúce sa krajiny ako India a Brazília. Naopak, tento vývoj nepoteší Rusko ani veľkých exportérov ropy z Blízkeho východu.

Niektoré krajiny, predovšetkým v Európe, sa však veľmi rezervovane stavajú k spôsobu získavania ropy a plynu z bridlíc, ktorý sa v angličtine nazýva fracking, pretože existujú obavy týkajúce sa jeho negatívneho vplyvu na životné prostredie. Pri tomto spôsobe, ktorý spôsobil v USA nový energetický boom, sa pod vysokým tlakom pumpuje zmes vody a chemikálií do vrtov. Cena americkej ropy je medzičasom o 20 USD nižšia než cena ropy v Európe. Produkcia čierneho zlata v USA vzrástla o 19 % a dovoz klesá.

Informovala o tom agentúra DPA.

(1 EUR = 1,3327 USD)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.