Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Putin vidí za poklesom cien ropy politické kalkulácie

Putin nemenoval žiaden štát, ktorý by za „politické kalkulácie“ mohol by zodpovedný. Niektoré ruské komentáre ale z ropného spiknutia proti Moskve obviňujú USA a Saudskú Arábiu.

„Samozrejme, že existujú objektívne príčiny pre globálny pokles cien, je to najmä zníženie celkového hospodárskeho rastu, v dôsledku ktorého sa v mnohých krajinách znižuje dopyt,“ uviedol Putin. „V niektorých krízových momentoch ale vzniká podozrenie, že pri tvorbe cien energetických surovín prevláda politika,“ upozornil.

Ceny za ruskú ropu sa od júna prepadli o štvrtinu. Zatiaľ čo Rusko pre vyrovnaný rozpočet, ktorí je do veľkej miery závislý na predaji ropy a plynu, potrebuje čierne zlato predávať za 114 dolárov za barel, terajšia cena sa pohybuje okolo 80 dolárov. Nízke ceny ruskú ekonomiky poškodzujú o to viac, že je vystavená západným sankciám.  

Putin v rozhovore potvrdil, že kompenzáciu za poškodené vzťahy so Západom bude Moskva hľadať v Tichomorí. „Podnikli sme kroky, ktoré rozšíria štruktúru našich rastových zdrojov a obmedzia prílišnú závislosť na európskom trhu s energetickými surovinami. Ide najmä o rast vývozu ropy a plynu do krajín ázijsko-tichomorskej oblasti,“ povedala kremeľský šéf čínskym novinárom.

Stav spolupráce medzi Pekingom a Moskvou ruského prezidenta uspokojuje, dosiahla „najvyššiu úroveň dôveryhodnosti v dejinách“. Kritizuje naopak americký projekt tichomorského partnerstva, ktorý predpokladá zónu voľného obchodu s štátmi vrátane Japonska, ale nie s Čínou a Ruskom. „Je to ďalší pokus vytvoriť projekt, z ktorého budú ťažiť samotné Spojené štáty,“ poznamenal Putin.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.