Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Putin otvoril cestu k privatizácii ropnej firmy Bašnefť

Rusko teraz vlastní vo firme Bašnefť podiel 50 percent plus jedna akcia. Firma je určená k privatizácii v tomto roku v rámci širšieho programu predaja štátneho majetku.

Minister hospodárstva Alexej Uljukajev agentúre TASS povedal, že by sa privatizácia Bašnefti mohla uskutočniť ešte v prvej polovici roka. „Verím, že je to jeden z troch majetkov, ktorý je najviac pripravený (k privatizácii),“ prehlásil Uljukajev. „Na konci tohto mesiace alebo na počiatku budúceho mesiaca obdržíme závery investičného poradca a potom musíme konať veľmi rýchlo. V túto chvíľu sme technicky schopní zvládnuť (túto privatizáciu) v prvej polovici (roka 2016).“

Ruské ministerstvo financií spolieha na to, že príjmy z privatizácie pomôžu zaistiť, aby rozpočtový deficit v tomto roku neprekročil tri percentá HDP. Rusko potrebuje dodatočné príjmy, pretože jeho verejné financie sú teraz kvôli nízkym cenám ropy a plynu pod značným tlakom. Predaj týchto surovín zaisťuje Rusku viac než polovicu príjmov štátneho rozpočtu.

Ruská ekonomika sa vlani kvôli poklesu cien ropy a hospodárskym sankciám prepadla o 3,7 %. Zaznamenala tak najvýraznejší pokles od roku 2009, kedy svetovú ekonomiku zrážala globálna finančná kríza.

Bašnefť je aktívna vo viac než 20 ruských regiónoch a pôsobí aj v zahraničí. Okrem štátu vlastní vo firme podiel 25 % plus jedna akcia Baškortská autonómna republika. Záujem o privatizáciu firmy už vyjadrila ruská ropná firma Lukoil. Agentúra Bloomberg odhaduje, že trhová kapitalizácia Bašnefti je zhruba 6,47 miliardy dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.