Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vladimir Putin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / World Economic Forum (licencia Creative Commons)
28. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Putin navrhol do vedenia Rosnefť exdôstojníka tajnej služby NDR

Do správnej rady ruskej štátnej firmy Rosnefť má vraj zasadnúť expríslušník kontrarozviedky tajnej služby bývalej NDR a „starý známy ruského premiéra Vladimíra Putina“ Matthias Warnig. Ten sa v súčasnosti podieľa na výstavbe plynovodu Nord Stream, ktorý povedie z Ruska do Nemecka a ďalej do západnej Európy. Informuje dnes o tom ruský denník Kommersant.

V spoločnosti Rosnefť našiel miesto aj iný bývalý dôstojník kontrarozviedky, ale ruský. Andrej Bezrukov, ktorého meno sa dostalo na verejnosť po minuloročnom odhalení siete ruských špiónov v USA a po ich výmene za troch ruských väzňov na viedenskom letisku, sa ešte vlani stal poradcom šéfa firmy.

Warnig podniká v Rusku už takmer dve desaťročia

Matthias Warnig, ktorý zo Stasi odišiel v roku 1989 pri páde východonemeckého režimu v hodnosti majora, je už členom dozornej rady veľkej ruskej štátnej banky VTB a správnej rady banky Rossija, ktorú kontroluje Putinov osobný priateľ Jurij Kovalčuk. V správnej rade Rosnefť by mal ako „nezávislý riaditeľ“ vystriedať šéfa správy štátneho majetku Jurija Petrova, ktorý v súlade s pokynom prezidenta Dmitrija Medvedeva má podobne ako iní štátni činitelia opustiť vedenie veľkých štátnych firiem. Predsedníckeho kresla v správnej rade Rosnefť sa už vzdal mocný vicepremiér Igor Sečin.

Podľa denníka premiér Putin zoznam kandidátov do spoločnosti Rosnefť podpísal 14.apríla, schváliť ho však musí ešte valné zhromaždenie akcionárov. Premiérov hovorca Dmitrij Petrov, ruský koncern aj samotný Warnig sa akýchkoľvek vyjadrení zdržali.

Nemec začal pôsobiť v Rusku už v roku 1993, kedy tam založil filiálku Dresdner bank. Pred šiestimi rokmi bol navrhnutý do správnej rady plynárenského koncernu Gazprom, ale nakoniec neprešiel. O rok a pol neskôr sa dostal do čela firmy kontrolovanej Gazpromom, ktorá realizuje jeden z najväčších ruských energetických projektov – Nord Stream. V roku 2007 sa stal členom dozornej rady VTB, o rok neskôr aj správnej rady banky Rossija.

Zavážila vraj dávna známosť s Putinom, píše ruská tlač

Warnigovu kariéru v Rusku západná tlač pripisuje dávnej známosti s Putinom, ktorý svojho času slúžil ako dôstojník tajnej služby KGB. Sám Warnig však tvrdí, že sa s terajším premiérom zoznámil až v roku 1991 v Petrohrade, keď začínal podnikať v Rusku.

Medzi ruskými podnikateľmi a bankármi sa Warnig teší povesti ceneného, komunikatívneho a zodpovedného odborníka, ktorý si dokáže s problémami v Rusku ako aj vo svete poradiť. Dokázal to aj pri rokovaniach o výstavbe plynovodu Nord Stream. V Rosnefť sa vraj môže stať istou protiváhou Sečinovho vplyvu, pričom princípom trhovej ekonomiky zrejme rozumie lepšie než vicepremiér. Analytik Uralsibu Alexej Kokin však varuje, že v „očiach investorov sa Warnig už dávno spája s istými projektmi ruských úradov, ku ktorým západné spoločenstvo pristupuje s veľkými pochybnosťami “ a sotva sa dá predpokladať jeho úplná nezávislosť. 

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.