Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vladimir Putin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / World Economic Forum (licencia Creative Commons)
26. novembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

Putin: Energetická legislatíva EÚ je „zlodejina“

Ruský premiér Vladimir Putin dnes skritizoval Európsku úniu, ktorá podľa neho bráni ruským firmám v investíciách na európskom trhu. Zvlášť tvrdo zaútočil na európske pravidlá o liberalizácii energetického trhu, ktoré prirovnal k „necivilizovanej zlodejine“.

Putin: Ruské firmy cítia v EÚ politický tlak

Podľa Putina, ktorý je na návšteve Nemecka a dnes vystúpil pred nemeckými investormi, ruské podniky veľmi často nemôžu uzatvoriť dohody v Európe pre politické tlaky zo strany národných vlád.

„Keď sa ruskí investori snažia investovať do európskej ekonomiky, často pred nimi zatvoria dvere,“ povedal ruský premiér, podľa ktorého ruské spoločnosti sú ochotné investovať v Nemecku či iných európskych krajinách. „Tieto investície často blokujú rôzne politické vplyvy, čo škodí ruským aj európskym ekonomickým záujmom,“ dodal Putin.

Tŕňom v oku je „unbundling“

Zvlášť Putinovi vadí energetická legislatíva Európskej únie, ktorej súčasťou je oddelenie produkčných a distribučných aktív – tzv. „unbundling“. Gazprom v roku 2004 kúpil za 35 mil. eur vyše 37 % litovskej plynárenskej spoločnosti Lietuvos Dujos. Teraz Litva na základe európskej legislatívy plánuje oddeliť distribučné aktíva, čím podľa Gazpromu utrpia jeho investície.

„Naše firmy spolu s nemeckými partnermi legálne investovali do distribučných aktív v Litve. Teraz ich z nich tlačia preč s odvolávaním sa na 3. energetický balíček. Čo to má znamenať? Čo je to za zlodejinu?“ spýtal sa Putin na ekonomickom fóre.

„Od našich partnerov v Európe a Severnej Amerike často počúvame, že ak chceme byť členmi celosvetovej rodiny civilizovaných národov, mali by sme sa aj civilizovane chovať. Čo je potom toto? Zabudli naši kolegovia na základné princípy?,“ dodal ruský premiér. Podľa neho by Únia mala pred prijímaním takých závažných rozhodnutí o nich najskôr rokovať s Ruskom, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.