Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Putin: Dostavba maďarskej atómky môže začať po Novom roku

„Pracujeme na našich veľkých projektoch, vrátane energetiky. Všetko, čo sa týka financovania známeho projektu Paks, je zabezpečené 12 miliardami dolárov. Začiatkom budúceho roka už môžu začať práce na výstavbe,“ povedal Putin podľa agentúry TASS. Prezident tiež vyjadril potešenie nad tým, že obchod medzi obidvoma štátmi by po minuloročnom poklese asi o desatinu mohol podľa odhadov v tomto roku vzrásť aj viac než o štvrtinu.

Putin prišiel do Budapešti na otvárací ceremoniál majstrovstiev sveta v džude. Pri tejto príležitosti Orbánovi poďakoval za pozvanie a sľúbil, že mu dá z džuda lekciu – teoretickú. Putin sa totiž pochválil, že je spoluautorom knižky o džude, určenej aj detským  čitateľom.

Putin zároveň prevzal titul Civis honoris causa, teda čestného občana, ktorý mu udelila univerzita v Debrecíne ako ocenenie za významnú rolu, akú má univerzita zohrať pri rozšírení jadrovej elektrárne Paks. Rozšírenie jedinej maďarskej jadrovej elektrárne Paks o ďalšie dva reaktory má uskutočniť ruská spoločnosť Rosatom. Dostavbu odobrila aj Európska komisia.

Paks II bude tvoriť dvojica reaktorov dizajnu VVER-1200, každý s inštalovaným výkonom 1.200 MW, ktoré by podľa harmonogramu mali začať s výrobou elektriny v roku 2025 resp. 2026. Štyri bloky Paks I v súčasnosti vyrábajú zhruba tretinu spotrebovanej elektriny v krajine.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.