Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vladimir putin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/World Economic Forum (licencia Creative Commons)
7. mája 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Putin chce zvýšiť konkurenciu v energetickom sektore

Putin povedal, že do rozvoja elektrární a rozvodnej siete treba v krajine v nasledujúcich troch rokoch investovať asi 101 miliárd USD (76,91 miliardy eur).Vláda však mala ťažkosti presvedčiť spoločnosti, aby investovali do elektrárenských kapacít, lebo pochybovali, či im ich zámery neskomplikuje regulačný úrad zásahmi do cenotvorby.

Podľa Putina na trhu s elektrickou energiou dominovali jej výrobcovia. Ale balík opatrení vo výnose, ktorý podpísal, by mal viesť k odstráneniu nerovnováhy v prospech spotrebiteľov.

Rusko začalo s odstraňovaním štátneho monopolu v energetike pred vyše desiatimi rokmi. Postupne dochádzalo aj k uvoľňovaniu trhu s elektrickou energiou. Dosiahnutie hlbokej zmeny však bolo ťažkou politickou úlohou. Hrozili veľké poruchy v dodávkach energie, ale aj rast účtov spotrebiteľov, ktorí by ju mohli výrazne znížiť, čo by sa negatívne prejavilo na hospodárskych výsledkoch elektrární.

Putin v piatok podpísal dekrét, ktorým sa rušia obmedzenia pre odberateľov. Doteraz mohli meniť dodávateľov len so súhlasom regulačného úradu. V inom prípade im hrozila pokuta. Malí a stredne veľkí odberatelia si budú môcť vyberať dodávateľov elektriny slobodne, bez hrozby sankcií. Dekrét upravuje aj ďalšie vzťahy spotrebiteľov a dodávateľov elektriny v krajine.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.