Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júla 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Putin bránil tvrdé obchodné podmienky Gazpromu

Rusko už roky predáva plyn Európe, ktorá je najväčším exportným regiónom Gazpromu, v rámci dlhodobých kontraktov, pričom ceny plynu sa odvíjajú od ceny ropy, aj keď sa to európskym odberateľom nepáči.

Navyše, v kontraktoch je stanovený záväzný objem komodity, ktorý musia klienti zaplatiť, aj keď všetok plyn neodoberú.

Putin včera v Moskve na konferencii najväčších svetových vývozcov plynu vrátane Kataru a Alžírska využil príležitosť, aby znova potvrdil pozíciu Moskvy v tejto otázke. Ruský prezident zdôraznil, že Gazprom by si nemohol dovoliť investovať do ďalšieho prieskumu a výstavby nových plynovodov, ak by s odberateľmi neuzatváral dlhodobé kontrakty.

Niektorí európski klienti sa snažili s Gazpromom dohodnúť na zmene cenových praktík, ale bez úspechu, preto sa obrátili na arbitrážny súd vo Viedni.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.