Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Prvý blok generácie III+ na svete bol uvedený do komerčnej prevádzky

Pred tým, než mohol byť protokol podpísaný, potvrdil ruský úrad pre ekologický, technologický a jadrový dozor Rostechnadzor súlad 1. bloku Novovoronežskej JE-II s projektovou dokumentáciou, technologickými požiadavkami a platnou legislatívou vrátane požiadaviek na energetickú efektivitu.

Prvýkrát bol tento blok pripojený do jednotnej ruskej prenosovej sústavy 5. augusta 2016 a tým zároveň zahájil dodávku elektriny do siete. Do zahájenia komerčnej prevádzky vyrobil 1,7 TWh elektriny.

Blok prešiel postupne niekoľkými fázami energetického spúšťania a skúšobnej prevádzky a počas toho podstúpil niekoľkonásobné skúšky zariadení a systémov pri rôznych hodnotách výkonu a pri rôznych prevádzkových režimoch. Testovanie bolo dokončené 23. februára 2017 15dennou komplexnou skúškou pri nominálnom výkone, počas ktorej preukázal stabilnú prevádzku v súlade s projektovými parametrami.

Projekt AES-2006, podľa ktorého sa stavia Novovoroněžská JE-II, má oproti tradičným blokom s reaktormi typu VVER-1000 mnohé prednosti, ktoré podstatne zlepšujú jeho ekonomické a bezpečnostné parametre. Napríklad elektrický výkon bol navýšený o 20 % (z 1000 na 1200 MW), projektová doba prevádzky základných komponentov (reaktorová nádoba a parogenerátory) bola predĺžená na dvojnásobok (z 30 na 60 let) a vďaka vysokej miere automatizácie a použitiu nových technologických riešení bolo množstvo personálu znížené o 25 až 30 %. Okrem toho blok spĺňa všetky tzv. pofukušimské požiadavky v oblasti bezpečnosti. V projekte sú použité mnohé nové bezpečnostné systémy, ktoré nemajú obdoby, ako je napríklad lapač taveniny alebo systém pasívneho odvodu tepla, ktorý umožňuje chladiť reaktor len vďaka prirodzenej cirkulácii vzduchu v prípade výpadku celého napájania a bez ľudského zásahu.

Jadrové bloky generácie III+ v súčasnosti stavajú aj Američania a Francúzi, ale 1. blok ruskej Novovoronežskej JE-II je prvý na svete, ktorý bol uvedený do komerčnej prevádzky.

Na výstavbe Novovoronežskej JE-II sa podieľali aj české firmy, ktoré v rokoch 2009 až 2015 dodali produkciu v celkovej hodnote presahujúcej 1,3 miliardy korún. Medzi dodávateľov patria napríklad armatúrky Arako, Armatury Group a MSA, výrobca čerpadiel Sigma Group, ale aj sklárne Kavalierglass a Sklárne Moravia.

Dodávky spoločnosti Kabelovna Kabex komentuje Anton Slobodin, štatutárny riaditeľ spoločnosti: „Pre spoločnosť Kabelovna Kabex znamenajú dodávky hermetických káblových priechodiek pre Novovoronežskú JE-II s reaktorom VVER-1200 generácie III+ potvrdenie vysokej úrovne kvality výroby. To, že naše produkcia bola použitá v najmodernejšom jadrovom bloku na svete, pre ktorý sú charakteristické vysoké bezpečnostné štandardy, je najlepšou referenciou nášho podniku a pomáha nám rozširovať našu produkciu aj na ďalších trhoch.“

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.